Kocaeli 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Enes Özalp'ın tahliyesi, İdare Gözlem Kurulu'nun "iyi halli olmadığı" kararı gerekçesiyle engelleniyor.

Özalp, DAİŞ'in Kobanê'ye yönelik saldırılarına karşı 2014 yılında yapılan protesto eylemlerine katıldığı gerekçesiyle o dönem tutuklandı ve 3 ayı aşkın bir süre Batman T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kaldı. Daha sonra serbest bırakılan Özalp'a, hakkında açılan davanın 2018 yılının Mart ayında görülen duruşmasında 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Özalp, üniversite eğitimi gördüğü Ukrayna’dan ülkeye döndüğü 2018 yılının Ekim ayında, hakkında verilen ceza nedeniyle bir kez daha tutuklandı. O tarihten bu yana tutuklu bulunan Özalp, 14 Ağustos'ta tahliye olması gerekiyordu. Ancak İdare Gözlem Kurulu'nun "iyi halli olmadığı" kararı nedeniyle infazı yakıldı ve tahliye edilmedi. Özalp’ın “iyi halli olmadığı”na ise, “suça meyilli” gerekçesi gösterildi. 

'KEYFİ ALINAN BİR KARARDIR VE VİCDANSIZLIKTIR'

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Özalp’ın ablası ve aynı zamanda vasisi olan Tuğba Özalp, kardeşinin tahliyesinin engellenmesine tepki gösterdi. Kardeşinin hakkında verilen hapis cezası sonrası Türkiye'ye döndüğünü ve tutuklandığını aktaran abla Özalp, kardeşinin herhangi bir disiplin cezasının da olmadığını söyledi. Özalp, “Böyle saçma sapan bir gerekçeyle tahliyesini engellediler. Pandemi sürecinde zaten tecritteydiler. Ne aile görüşleri ne sosyal aktiviteleri vardı. Enes’e cezaevinde üniversite kitapları gönderdim. Cezaevinde Mersin Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü kazandı. Ailesi olarak şaşkınız. Bu karar tamamıyla keyfi alınan bir karardır ve vicdansızlıktır" diye konuştu. 

Özalp, kardeşinin tutuklu bulunduğu süreç içerisinde 2 kere değerlendirmeye alındığını, ilk değerlendirmede "iyi halli" olduğuna karar verildiğini, ancak sonraki değerlendirmede kararın değiştiğini aktardı. Özalp, tahliyelerin engellenmesiyle sadece tutukluların değil ailelerin de cezalandırıldığına vurgu yaparak, “keyfi uygulamalar" karşısında tutuklulara sahip çıkılması çağrısı yaptı.