2019 yılının sonunda Çin'in Wuhan kentinde görülen koronavirüs (Covid-19) dünyanın bir numaralı sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Günlük yaşamı, eğitimi, tüketim alışkanlıkları ve ekonomiyi etkileyen virüs hala dünyanın bir numaralı ortak gündemi. Virüse yakalanan insan sayısı ise 200 milyonu aştı.

Virüse karşı geliştirilen aşılar özellikle Batı ülkelerinde bir rahatlama yaratsa da bu kez aşıya rağmen bulaşan ama aşılılarda ölümcül olmayan Delta, Delta Plus ve Mu gibi varyantlar ortaya çıktı. Bu varyantlar nedeniyle kime ülkeler pandemi tedbirlerini yeniden uygulamaya koydu.

Açıklanan rakamlara göre, virüs dünya genelinde 4 milyondan fazla insanın hayatına mâl oldu ancak The Economist'te yer alan son araştırma ise ezber bozan sonuçlar ortaya koydu.

Resmi rakamlara göre, virüs iki yıl 4 milyon 575 bin 690 kişinin hayatına mal oldu. Söz konusu araştırmaya göre, bu sayı gerçeği yansıtmıyor olabilir.
The Economist’te yer alan çalışmaya göre dünya genelindeki toplam ölü sayısı üç kat daha yüksek olabilir. Bu da can kaybının 15 milyonu aşması demek.

Çin, Rusya ve Hindistan gibi nüfusun yoğun olduğu bölgelerde koronavirüs kaynaklı ölümlerin daha az sayıldığını belirten çalışmaya göre, bu bölgelerde Covid-19'dan ölen birçok kişiye hiç test yapılmadı.

Latin Amerika ve Afrika'daki pek çok ülkede de benzer bir tablonun olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Nikaragua'daki ölümlerin bildirilen 200'den yüzde 9 bin 900 daha fazla olabileceğini öne sürdü.

Nüfusa oranlandığında koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerinin Latin Amerika ülkeleri olduğunun altını çizen bilim insanları, 'Benzer şekilde, Hindistan'ın ölü sayısının aslında yüzbinlerce değil, milyonları bulduğunu tahmin ediyoruz' dedi.

The Economist tarafından yapılan araştırmaya göre, az bildirilen koronavirüs ölümlerinde ilk beş ülke Afrika'dan. Tanzanya ise listenin başında yer aldı. Söz konusu araştırmaya göre, bu ülke sadece 50 Covid-19 ölümü bildirdi. Ancak araştırmacılar gerçek rakamın 15 bin ila 67 bin arasında olduğunu tahmin ediyor.

Araştırmalar ve rakamlar salgında vaka, hastaneye yatış ve ölüm istatistikleri, virüsün büyük oranda aşı olmayan veya aşıları tamamlamayan kişileri etkilediğini gösteriyor.

Covid-19’un bulaşıcılığı yüksek Delta varyantının dünyada yayılmasıyla birlikte her iki ülkede de vaka sayılarının temmuzdan itibaren yeniden yükselişe geçtiği görülüyor. Günlük vaka sayıları ağustosta ABD’de 180 binlere, Türkiye’de ise 20 binlere kadar çıktı. ABD’den halen yaklaşık 8 milyon 772 bin, Türkiye’de ise 514 bin aktif vaka bulunuyor. (HABER MERKEZİ)