Trump Twitter'ı tweet atarak tehdit etti: Ya düzenleyeceğiz, ya kapatacağızArtı Gerçek

Trump ile Twitter arasında yaşanan gerilim, ABD Başkanı’nın dün gece attığı iki tweet nedeniyle patlak verdi.


ABD Başkanı Donald Trump, siyasi rakibi Demokratlara karşı paylaşımındaki yanlış bilgiye karşı uyarı mesajı yayımlayan Twitter'a savaş açtı. Trump, yine Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, sosyal medya şirketlerini 'düzenleme veya kapatma' sinyali verdi.

ABD Başkanı, “Cumhuriyetçiler Sosyal Medya Platformlarının muhafazakâr sesleri tamamen susturduğunu hissediyor. Bunun bir kez daha olmasına izin vermemek adına onları güçlü bir şekilde düzenleyeceğiz veya kapatacağız” ifadelerini kullandı.

TARTIŞMA NEDEN ÇIKTI?

Trump ile Twitter arasında yaşanan gerilim, ABD Başkanı’nın dün gece attığı iki tweet nedeniyle patlak verdi. Trump, Kaliforniya’da başkanlık seçimi oylamasının Coronavirus nedeniyle başkanlık seçimleri için posta üzerinden yapılması planına karşı çıktı; eyaletin Demokrat yönetimini ‘herkese oy pusulası dağıtmakla’ suçladı.

Kaliforniya Valiliği ‘ssadece kayıtlı seçmenlere pusula dağıtılacağını’ belirterek Trump’ı yalanlarken, Twitter da dezenformasyona karşı yeni aldığı kararlar çerçevesinde bu iddianın teyide muhtaç olduğunu belirten bir uyarı koydu.

‘2016’DA NE YAPMAYA ÇALIŞTIKLARINI GÖRDÜK’

Siyasi görüşlerini ve kararlarını Twitter üzerinden alışılmadık bir dille açıklamayı seven, sosyal medyayı sık sık teyit edilmemiş bilgileri yaymak için kullanan Trump, Twitter’ın işte bu uyarısına öfkelenmiş görünüyor. ABD Başkanı sosyal medyayı kapatma tehdidi savurduğu paylaşımlarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“[Sosyal medya platformlarının] 2016 seçimlerinde ne yapmaya çalıştıklarını ve başarısız olduklarını gördük. Bunun daha gelişmiş bir versiyonunun yeniden olmasına izin veremeyiz. Tıpkı posta yoluyla oy verilmesinin ülkemizde yaygınlaşmasına izin veremeyeceğimiz gibi. Bu herkesin hile, sahtecilik ve oy hırsızlığı yapacağı bir durum olacaktır. En çok hileyi yapan kazanacaktır. Tıpkı Sosyal Medya gibi. Kendinize ŞİMDİ çeki düzen verin!!!”.  (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER