Üç Bakan Twitter'dan kutladı: ABD'li Zynga 1,8 milyar dolara Peak'i satın aldıArtı Gerçek

Türkiye bunu konuşuyor. Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga'nın hisseleri, Türk oyun şirketi Peak Games'i satın almasının ardından sekiz yılın en yüksek seviyesine çıktı.


ABD merkezli oyun şirketi Zynga, Türk dijital oyun şirketi Peak Games'i 1,8 milyar dolara satın aldı. Zynga, kendi tarihinin en büyük şirket satın almasını yaparken, Peak, değeri 1 milyar doları geçen bir startup için kullanılan ‘Unicorn’ tabirini alan ilk Türk şirketi oldu. Ayrıca Trendyol'dan sonra internet alanında Türkiye'nin en büyük satın alması oldu.

Ödemenin yarısının nakit yarısının da Zynga hissesi olarak ödeneceği belirtildi.

Nasdaq Borsası'nda ZNGA koduyla işlem gören Zynga'nın hisseleri pazartesi günü yüzde 5,57 yükselişle 9,66'ya yükseldi. Şirketin hisseleri gün içerisinde 9,87 değerine ulaşarak sekiz yılın en yüksek seviyesini kaydetti.

Zynga'nın hisseleri, Türk oyun şirketi Peak Games'i 1,8 milyar dolara satın almak için anlaştığını duyurmasının ardından yükseliş gösterdi. Şirketin yıllık gelir beklentisini de 1,65 milyar dolardan 1,69 milyar dolara yükseltmesi de hisselerin artışında etkili oldu.

Satın alma ile Peak'in Kurucusu Sidar Şahin, Zynga’nın çok önemli bir hissedarı olacak. Peak'in popüler oyunları Toon Blast ve Toy Blast de Zynga'ya geçiyor.

Öte yandan Peak satın alması Zynga’nın şimdiye kadar yaptığı en büyük satın alma oldu. Bu satınalma, Uber’in Careem’i 3,1 milyar dolara satın almasından sonra Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yapılan en büyük satın alma oldu. Türkçe kelime anlamı ‘zirve’ olan Peak, böylece ismi gibi satınalmalarda da 'pik' yapmış oldu!

SATIŞ ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE TAMAMLANACAK

Günlük ortalama 193 ülkede 12 milyonu aşkın aktif kullanıcısı olan Peak satın almasının Zynga’nın günlük aktif ortalama kullanıcı sayısını yüzde 60 oranında artırması bekleniyor. Satın alma ile birlikte Peak ekibi Zynga bünyesine katılacak. Söz konusu satın alma anlaşmasının bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Anlaşma ile sadece ortaklık yapısı değişen Peak, faaliyetlerini ekibinde ve yönetiminde hiçbir değişiklik olmadan kendi markası altında sürdürecek. Peak, bir Türk şirketi olarak kalmaya devam ederken, sadece hisselerini Zynga’ya devredecek. Peak, mühendislik, sanat, tasarım, işletme ve sosyal bilimler dallarında Türkiye’nin 35 farklı üniversitesinde eğitim görmüş 100 kişilik bir ekipten oluşuyor. Ekibin yaş ortalaması 29.

10 YILDA GLOBAL MOBİL OYUN SEKTÖRÜNÜN DEVLERİNDEN BİRİ OLDU

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, videokonferansla anlaşmayı değerlendiren Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü, anlaşmaya stratejik ortalık olarak baktıklarını ve 10 yıl içinde global mobil oyun sektörünün devlerinden birini Türkiye'den çıkardıklarını vurguladı.

İnönü, şunları kaydetti:

"Bu hem Peak hem de Türkiye adına gurur verici. Kısa vadeli başarılara odaklanmadık. Yılmadık. Şansımız, işin başında bize inanan şirketler oldu, yatırımlar aldık ve bir sürü deneme yapma fırsatı yarattı. Başarısızlıklarımız da oldu. Yarattığımız etkiyi daha da artırmak adına, stratejik bir ortak ile güç birliği yapmak için en doğru zamanı bekledik. Zynga'nın bu stratejik birliktelik için en doğru şirket olduğuna inanıyoruz.”

İZLESENE.COM VE TRENDYOL.COM'DA SİDAR ŞAHİN İMZASI VAR

Peak, aslında 40 yaşındaki İstanbul doğumlu Sidar Şahin’in dördüncü exit’i... Şahin, üniversitede okurken girişimciliğe adım atarak, Boğaziçi'ni yarıda bırakıyor. İlk girişimi, 2003’te kurduğu bir mobil oyun stüdyosu Funpac... Bu girişiminde oyunlarını 30 ülkede, 20’den fazla operatör ve portal üzerinden kullanıcılara ulaştırmayı başarıyor. Şahin'in ikinci girişimi, aslında bir zamanlar hepimizin videolar izlediği ya da yüklediği, video paylaşım sitesi olan izlesene.com. Üçüncü girişimi ise milyon dolarlık bir şirket olan Gamegarden. Doğan Grup tarafından satın alınıyor. Sidar 2010-2012 yılları arasında Trendyol.com’un da ortaklığını yapıyor ve sitenin büyüyüp gelişmesinde önemli rol oynuyor.

YEMEKSEPETİ.COM'UN SATIŞINI ÜÇE KATLADI

Peak’in Zynga tarafından satın alınmasıyla bugüne kadar yabancı bir firmanın Türkiye’den bir teknoloji şirketi için ödediği en yüksek miktara ulaşıldı.

Yemeksepeti.com, 2015 yılında Alman Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılmıştı, Çinli e-ticaret devi Alibaba Trendyol için 728 milyon dolar öderken Peak için toplamda verilen 1.8 milyar dolar bu satın almaların ederini katladı.

PEAK’İN KISA SERÜVENİ

- 2010’da İstanbul'da Sidar Şahin'in kurduğu Peak Games, dokuz yılda dünya mobil oyun pazarının önemli oyuncuları arasına girdi.

- 2017'de duyurulan işlemle Peak, Spades Plus, Gin Rummy Plus ve 101 Okey Plus gibi oyunlarını geliştiren stüdyosunu Zynga'ya devretti. 100 milyon dolarlık bu satış, Peak'i dünya genelinde mobil uygulamalardan en çok gelir elde eden firmaların sıralandığı App Annie 2017 Top-52 listesine 37'nci sıradan soktu.

- Peak, mobil platformlar için geliştirilen Toy Blast ve Toon Blast oyunlarıyla dünya pazarlarına odaklanmaya devam etti.

- Yatırımcıları yatırdıkları parayı en az 18 kat artırmış oldu.

- Peak, Türkiye’de en çok vergi veren üç girişimden biriydi.

- Sensor Tower’ın verilerine göre sadece Toy Blast oyununun tüm zamanlar geliri 1 milyar doların üzerindeydi. Nisan 2020 geliri ise 36 milyon dolardı.

ÜÇ BAKANDAN TWEET’LE KUTLAMA

Şirketin satılması haberinin ardından Bakanlar da şirketle ilgili Twitter'dan kutlama mesajları paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Girişim ekosistemimiz güzel bir haberle parlıyor. Türk oyun şirketimiz Peak, 1,8 milyar dolar değerlemeyle Zynga tarafından satın alınarak Türk ekonomi tarihinin en büyük şirket satışlarından biri oldu. Tebrikler arkadaşlar!" diye yazdı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, "İlk Türk unicorn yani Turcorn hayırlı olsun. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi açısından çok önemli bir gelişme" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise, "Bu, dijital oyun ihracatında büyük başarılar elde eden firmalarımız için gurur verici. Sektörümüzün arkasındayız" ifadelerin kullandı.

BAĞLANTILI HABERLER