Derya OKATAN 

ARTI GERÇEK- Koronavirüs salgını milyonlarca kişiyi tehdit ederken, engellilerin yaşamını daha da zorlaştı. Geçtiğimiz günlerde Ankara metrosunda görme engelli bir vatandaş hayatını kaybederken, dışarıdaki yakınları cezaevlerinde bulunan engelliler için endişeli...

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, en acil taleplerinin cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler için düzenlemeler yapılması olduğunu dile getirdi. Cezaevleri nüfusunun yüzde 4-5’inin engelli bireyler olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Özsaygı, koronavirüsün, ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak durumda olan tutuklu ve hükümlüler için daha büyük bir tehdit olduğuna dikkat çekti. Engelli mahkumların sosyal mesafeyi korumasının mümkün olmadığını, temizlik ve dezenfekte işlemlerini tek başlarına karşılayamadıklarını belirten Özsaygı, yasalarda engelliler için herhangi bir pozitif ayrımcılık olmadığını kaydetti.

‘TUTUKLULAR SERBEST BIRAKILSIN, HÜKÜMLÜLERİN İNFAZI ERTELENSİN’

Taleplerinin sadece engelliler için değil cezaevlerindeki tüm tutuklu ve hükümlüler için olduğunu ifade eden Özsaygı, “masumiyet karinesi” de dikkate alınarak, başta engelli bireyler, kronik hastalığı olan, hamile ve çocuğu olan kadınlar olmak üzere tüm tutukluların adli kontrol kararlarıyla serbest bırakılmasını istedi.

Kasten öldürme, cinsel istismar gibi toplumun hassasiyeti olan suçlardan yargılananların ise ev hapsine alınabileceğini belirten Özsaygı, hükümlüler için ise bu dönem infazlarının ertelemesini talep
etti.

“Bizim talebimiz kayıtsız şartsız bir af değil” diyen Özsaygı, şöyle devam etti: “Türkiye’de cezalar çok ağır, özellikle muğlak terör tanımı nedeniyle cezaevinde olanlar bu nüfusun önemli bir kesimini teşkil ediyor. Engellilerin sorunlarının da tüm bu tartışmalara bağlı olarak çözülebileceğini düşünüyorum.”

‘METROYA BARİYER TALEBİ’

Engellilerin kalabalıklar içinde kaybolduğunu ve zaten zor olan yaşamlarının bu özel koşullarda daha da zorlaştığını vurgulayan Mustafa Özsaygı, 20 Mart günü Ankara metrosu Beşevler istasyonunda görme engelli 34 yaşındaki Tahir Kermen’in raylara düşerek hayatını kaybettiğini hatırlattı. Metro çok kalabalık olmadığı için Kermen’in kimse tarafından fark edilmediğini anlatan Özsaygı, belediyelerin bariyer gibi tedbirleri hayata geçirmesini istedi.

Özsaygı, evde kalan ve özellikle yalnız yaşayan engellilerin ihtiyaçları konusunda da çeşitli planlamalar yapılmasını talep etti.

Mustafa Özsaygı, ayrıca, “Kamuda çalışan engelli personel idari izinli sayılıyor. Onlar kadar problemli bir diğer kesim, engelli çocuğu olan anne ve babalar. Şimdi okullar da tatil, çocuklar evde. Bu özel koşullar dikkate alınarak anne ya da babanın ücretli izinli sayılmasını istiyoruz” dedi.