CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle öğrencilerin barınma sorunlarına ilişkin verdiği soru önergesine gelen yanıta göre son 5 yılda yıllık ortalama 46 bin 119 öğrenci kayıt dondurdu.

YÖK’ten yapılan açıklamada kaydını donduran öğrenci verilerinin 2017 yılından itibaren derlenmeye başlandığı ifade edildi. 5 yılda kayıt donduran öğrencilerin toplam sayısının 230 bin 595 olarak açıklayan YÖK’ün cevabında, ekonomik kriz ve barınma sorunlarının kayıt dondurmalara olan etkisine ise yer verilmedi.

YÖK’ten gelen açıklamaya göre üniversiteye yerleşen öğrenci sayısı geçen yıla göre 43 bin 539 azaldı, kayıt yaptırmayan öğrencilerin sayısı ise 18 bin 971 arttı. 2021 yılı son 4 yıl içerisinde üniversiteye kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenci sayısının en düşük olduğu yıl olarak kaydedildi. 

‘BARINAMIYORUZ VE GEÇİNEMİYORUZ EYLEMLERİ’

Ekonomik  kriz son yılalrda derinleşmişti. Aileler ve öğrenciler geçim sıkıntısı nedeniyle kira, elekttrik, doğalgaz, su gibi faturalarını ve mutfak ihtiyaçlarını karşılamada güçlük çekiyordu. 2021'de öğrenciler ve aileler Barınamıyoruz ve Geçinemiyoruz eylemleri yaptı. yeterli yurt talep edildi. yüksek kiraların önlenmesi istendi.