Valilik 'işkence soruşturması'na izin vermediArtı Gerçek

İşkenceye maruz kalan ailenin suç duyurusu üzerine 66 polis hakkında 'görevi kötüye kullanmak' iddiasıyla başlatılmak istenen soruşturma valilik engeline takıldı.


Van'ın merkez İpekyolu ilçesine bağlı Yalımerez Mahallesi'nde 14 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ev baskınında Ayfer, Abdulbaki, Ayhan, Abdullah ve F. Şahin ile Şehriban Mamuk ve Dilan Görür gözaltına alınarak, 4 gün boyunca Van TEM ile Çocuk Şube'de tutulmuştu. Ev baskınında ve gözaltında sistematik olarak işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları ortaya çıkan Şahin ailesinden 5 kişi ise tutuklanmıştı.

'ORANTILI GÜÇ' KULLANILMIŞ

F. Şahin'in işkenceye uğramasının ardından avukatları, 'Görevi kötüye kullanmak'” nedeniyle 66 polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunu kabul eden Cumhuriyet Başsavcılığı, Van Valiliği'ne yazı göndererek, 66 polis hakkında soruşturma izni istedi. Valilik ise bu talebi reddetti. Valilik, F. Şahin'e uygulanan işkence için 'rutin kolluk kuvvetlerinin kanunların kendilerine verdiği yetkiye dayanarak kademeli, orantılı güç kullandığını' belirtilerek, polisin F. Şahin'i darp etmediğini ve F. Şahin'in 'memurlara mukavemet ettiğini' iddia ederek, soruşturmaya izin vermedi.

Valiliğin soruşturmaya izin vermemesi üzerine Şahin ailesi avukatları, Erzurum İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu.

14 Temmuz 2018 tarihinde Yalımerez Mahallesi Eres Sokak'ta bir eve operasyon düzenlenmiş, çıkan çatışmada 2 kişi yaşamını yitirirken, yaralanan 3 polisten biri kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Çatışmanın ardından gözaltına alınan aynı aileden 2'si çocuk 8 kişi gözaltı ve sonrasında götürüldükleri cezaevinde yoğun işkencelere maruz kalmıştı. Van Barosu ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), aile bireyleriyle görüşerek işkenceyi raporlaştırmış ve kamuoyuna duyurmuştu. Raporda, aile fertlerinden 16 yaşındaki F. Şahin'in kafasının kırıldığı, 15 polisin kendisini dövdüğü, Çocuk Şube'de gözaltında kalmasına rağmen Çocuk Şube dışından bazı kişilerin sürekli gelerek kendisini sorgulayıp darp ettiği aktarılmıştı. (Mezopotamya Ajansı)

BAĞLANTILI HABERLER