Dövizdeki ‘gerileme’ çarşı-pazardaki fiyatlarına yansımazken, gelirli yurttaşlar çareyi pazarlarda tezgahlar toplanırken atılan sebze, meyveleri toplamakta buluyor. Boş cüzdanını göstererek kenara bırakılmış kasadaki ezik domatesleri pazarcının izniyle alan da var, yerden atıkları toplayan da. Vatandaş, "Param yok, alamıyorum. Buradan yerden topluyorum. Ne yapayım" derken pazarcı, "Bizi bu hale düşürenler utansın" diye tepki gösterdi.

ANKA’nın haberine göre İstanbul'un Bağcılar ilçesindeki Yeni Mahalle Pazarı’nda tezgâhlar toplanırken satılmayan atık sebze-meyveyi toplayan vatandaşlar, derinleşen yoksulluğa işaret ediyor. Dövizdeki hızlı tırmanış sürecinde artan fiyatlar, kurdaki ‘gerilemeye’ rağmen hala yüksek seyrediyor. Market ve manava nispeten daha ucuz olan pazardan dahi alışveriş yapamayacak durumda olan vatandaşlar, sebze, meyve atıklarını toplayarak karınlarını doyurmaya çalışıyor.

‘MEYVEYİ ALIYORUZ SEBZEYİ ALAMIYORUZ’

Kasa içindeki ezik domatesleri almak isteyen bir yurttaş, cüzdanını göstererek parasının olmadığını söyleyerek pazarcıdan izin istedi. "Para mara istemiyorum" diyerek uzattığı poşeti istediği gibi doldurabileceğini söyleyen pazarcı, yenilebilecek durumdaki domatesleri seçmesi konusunda da kadına yardım etti. Poşetini doldurma fırsatı bulan kadın ise şunları söyledi: "Millette de yok bizde de yok. Bugüne çok şükür. Allah’ım bizden aşağısına da yardım etsin. 100 lira aldık, pazar sepetinin içerisini dolduramadık. Meyveyi alıyoruz, sebzeyi alamıyoruz; sebzeyi alıyoruz, meyveyi alamıyoruz. Üç, dört çocukla ne yapacaksın? (Domatesleri gösterip) bunu verenin kesesi bereketli olsun.”

PAZARCI: BİZİ BU HALE DÜŞÜRENLER UTANSIN

Pazarcı ise “Allah olmayana da versin inşallah. Allah bu milletin yardımcısı olsun. Başka bir şey demiyorum. Bizi bu hale düşürenler utansın” diyerek yaşanan yoksulluğa tepki gösterdi.

‘PARAM YOK, ALAMIYORUM, YERDEN TOPLUYORUM’

Devrilen pazar tezgahlarının arasından yenilecek durumda olan sebze ve meyveleri toplayan yaşlı bir yurttaş da fiyatların yüksekliğine isyan ederek "Alacak gücüm yok, ne yapayım. Fiyatlardan memnun değilim. Nasıl memnun olayım? Çöpten topluyorum. Param yoktur, alamıyorum. Buradan yerden topluyorum. Ne yapayım" dedi.