Dünya Sağlık Örgütü (WHO, koronavirüsün en çok mutasyona uğrayan türü olarak bilinen Omicron varyantıyla ilgili endişe verici bir açıklama yaptı.

Rusya, Türkiye, İsrail, Kırgızistan gibi ülkelerin de dahil olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa biriminden çok net ve endişe verici bir uyarı geldi. Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölge Sorumlusu Dr. Hans Kluge, bir basın toplantısı düzenleyerek durumun çok daha kötüye gidebileceğinin sinyalini verdi.

AVRUPA’DAKİ 38 ÜLKEDE OMİCRON VAR: YENİ BİR SALGIN FIRTINASI YAKLAŞIYOR

Avrupa bünyesindeki 53 ülkeden en az 38’inde Omicron varyantı tespit ettiklerini açıklayan Kluge, Danimarka, Portekiz ve Birleşik Krallık’ta Omicron’un baskın varyant haline gelmeye başladığının da altını çizdi. Kluge, “Biz yeni bir salgın fırtınasının yaklaştığını görebiliyoruz. Birkaç hafta içinde Omicron bölgedeki birçok hastanede baskın varyant haline gelecek ve zaten zor durumda olan sağlık sistemini çöküşe sürükleyecek” dedi.

‘3. DOZ AŞINIZI YAPTIRIN’

Dr. Kluge, insanların aşı olması gerektiğini ve özellikle üçüncü doz aşılarını yapmaları gerektiğinin altını çizerek, “Üçüncü doz aşı, Omicron varyantına karşı en önemli savunma mekanizması” ifadesini kullandı.

‘OMİCRON VAKALARI GENELDE KALABALIK ORTAMLARA GİREN GENÇ YAŞ GRUPLARINDA’

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölge Sorumlusu Dr. Hans Kluge, Omicron vakalarının yüzde 89’unun Covid-19 semptomları gibi öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateş olduğunu dile getirirken, “Vakalar genelde işte ya da özel hayatlarında kalabalık ortamlara giren 20’li ve 30’lu yaşlarındaki insanları da kapsıyor” açıklamasında bulundu.

‘HAZIRLIKLI OLUN’ UYARISI

Ülke yönetimlerini uyaran Dr. Hans Kluge,”Hükümetler ve yetkililer bu büyük artışa karşı hazırlıklı olmalı” uyarısında bulundu.