Kadına yönelik cinsel saldırı ve tacizlere sessiz kalınmasının son örneği Kocaeli'de, Kartepe - Umuttepe arasında sefer yapan belediye halk otobüsünde yaşandı.

Üniversite öğrencisi N.Y. adlı genç kadın otobüste yaşlı bir erkeğin karşısındaki koltuğa oturdu. Yaşlı kişi üniversite öğrencisi genç kadına, 'Senin değerli bir hazinen olsa saklamaz mıydın? Karşımda oturma kalk, gözüm sana kayıyor' diyerek sözlü tacizde bulundu. Genç kadın hemen yerinden kalkarak başka bir koltuğa geçse de yaşlı erkeğin sözlü tacizi devam etti.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde tacizci yaşlı erkek, "Çekin, sizin gibi nesle Allah kolaylık versin" derken, genç kız, olanlara "Allah Allah benim ailem karışmıyor, sen kimsin" diye tepki gösterdiği görülüyor.

Tacizci erkeğin, "Kızım ben sana karışmıyorum. Karıştırma, edebini takın" diye saldırsını sürdürüken genç kadın, "Ben böyle ahlaksız bir insana nasıl sessiz kalırım" yanıtı verdi.

OTOBÜS SÜRÜCÜSÜ TACİZE MÜDAHALE EDECEĞİNE GENÇ KADINI AZARLADI

Otobüsteki yolcuların önünde yaşanan sözlü taciz olayında otobüs sürücüsü de müdahale yerine genç kadını uyardı.

Halk otobüsünü durduran sürücüsü, "Hanımefendi biraz sessiz olur musunuz? Burası tartışma yeri değil" diye uyarıda bulundu.

Tacize karşı sessiz kalamayacağını belirten genç kadına, “Siz bütün milleti rahatsız ediyorsunuz. Biz sizi dinlemek zorunda değiliz" dedi.

'SENİN DEĞERLİ BİR HAZİNEN OLSA SAKLAMAZ MIYDIN?'

Üniversite öğrencisi N.Y. yaşanan taciz olayının ardından sosyal medya hesabından taciz olayını anlatarak yaşananlara tepki gösterdi:

"Bugün Kocaeli-İzmit saat 13.45’te 255 nolu otobüste yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Sınavıma gitmek için otobüse bindim. Videodaki beyefendinin yan koltuğu boştu ve ben otobüse bindiğimde çantasını koyarak engelledi. Ayakta bekledim. Bir süre sonra karşısındaki koltuk boşaldı ve oturdum. Beyefendi bana doğru ‘Senin değerli bir hazinen olsa saklamaz mıydın? Karşımda oturma kalk, gözüm sana kayıyor’ dedi. Şok oldum ve bana ne cüretle bunu söylediğini sordum. Ve bunları sadece giyinişimden dolayı duydum.

GENÇ KADINI İŞARET EDEREK OTOBÜSTEKİLERE 'BU KIZ NE KADAR DOĞRU' DİYE SORDU

‘Allah bunları yasakladı. Karşımda oturma’ dedi. Sinirlenerek yerimi değiştirdim ve ona rağmen susmayıp beni aşağılamaya devam etti. Çevresindeki kişilere beni göstererek, ‘Bu kız ne kadar doğru? Gözüm ona kayıyor’ gibi cümlelerine devam etti. Ben dayanamayıp, ‘Ailem bile bana karışmazken siz nasıl karışıyorsunuz’ dedim. Ve bunun üzerine, ‘Ailenden de senden de hayır gelmez o zaman’ dedi. Daha sonra şoför yolda durdu. Bana ‘Sus artık. Adam sana bir şey demedi. Yolcuları rahatsız etme. Kimse seni duymak zorunda değil’ dedi. Adam da şoför beye teşekkür etti. Otobüsün plakasını aldım ve şoförü şikayet ettim. Fakat bu saygısız adama dair otobüse bindiği saat ve indiği yer hakkında başka bilgim olmadığı için bu yolla bulup, şikayet etmek istiyorum. Gündüz vakti herkesin önünde sözle tacize uğradım. Ve asla susup oturmayacağım. Hiçbir kadın böyle adamlar yüzünden korkarak yaşamak zorunda değil. Onlar kendilerinde bu hakkı buluyorlarsa ben de o hadsizler ceza alana kadar bu yaşadığımın arkasındayım." (DHA)