'Yerli ve milli' diye bilinen markalar yabancı çıktı

29.01.2020 16:32    Güncelleme: 29.01.2020 16:34

Yüzde yüz yerli ve milli olarak tanıtılan ve bilinen markalar uzun süre önce yabancı şirketlere satılmış. İçlerinde öyle isimler var ki okuyunca çok şaşıracaksınız.

Türkiyeli sanayici, girişimci ve iş insanlarının yarattığı yerli markaların tamamı artık yabancı şirketlerin elinde. Satıldıktan sonra artık 'yerli ve milli' olmadıklarını açıklamayan bu markalar Türkiye'deki pazardan payını almaya devam ediyor. Üstelik eski isimlerini kullanarak.

Ekonomist Murat Muratoğlu'nun Youtube kanalı üzerinden açıkladığı yerli diye bildiğimiz yabancı markaların arasında öğrenince şaşırtan bir çok isim bulunuyor.

HACI ŞAKİR, KOMİLİ AMERİKAN, COLA TÜRKA, ÇAMLICA VE KEMAL KÜKRER JAPON MARKASI ÇIKTI 

Yerli diye bilinen Demirdöküm, Can Bebe, Saka Su, Komili, Filli Boya, Kemal Kükrer, Ofçay hatta Hacışakir çoktan yabancılara satılmış.

HACI ŞAKİR

Türkiye’nin en eski sabun üreticisi Hacı Şakir tamamıyla Amerikalı temizlik devi Colgate-Palmolive bünyesine katıldı.

KOMİLİ

1878 yılından bu yana faaliyette olan ve Osmanlı sarayının zeytinyağı ve sabun tedarikçiliğini de yapan dev marka Amerika merkezli Bunge B.V.'ye satıldı

CANBEBE

1990 yılında kurulan Canbebe Belçika firması olan Ontex'e satıldı

DEMİRDÖKÜM

Isıtma, Su ısıtma ve iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Demirdöküm 1954'de İstanbul’da kuruldu. Demirdöküm Alman Vaillant’a satıldı

OFÇAY

1985 yılında Türkiye’de Türkiye çay üeretiminde tekelin kalkmasıyla satışa sunulan Ofçay Amerikalı kahve şirketi Jacobs’a satıldı.

PEYMAN

Eskişehir’in 3 kuruyemiş firmasının birleşmesiyle kurulan Peyman gıda Uluslararsı özel sermaye fonu Bridgepoint Peyman'ın tamamnı satın aldı.

KEMAL KÜKRER

Eskişehir Odunpazarı’nda bulunan evinin bodrumunda iki adet fıçıda ürettiği üzüm sirkesiyle yola çıkan Kemal Kükrer. Kendi adıyla satışa sürdüğü markasını Japon Ajinomoto şiketine sattı.

KENT GIDA

1927 yılında ticari hayatına başlayan Kent gıda Londra merkezli gıda şirketi Cadbury'ye 19.4 milyar dolara satıldı.

BEYMEN

1971 yılından bu yana hazır giyim sektöründe çok büyük bir yere sahip olan Beymen, Katarlı şirket Meyhola tarafından satın alındı

YARGICI

1978 yılında erkek gömleği üzerine Osmanbey’de ilk şubesini açan Yargıcı gün geçtikçe büyüdü. Yargıcı Kuveyt merkezli Global İnvestment House satıldı.

CEVAHİR AVM

Cevahir Holding'e bağlı olarak 2005 yılında Mecidiyeköy’de açılan Cevahir AVM Kuveytli ST Martin Property Group şirketine satıldı.

İÇİM SÜT (AK GIDA)

Yıldız Holding'e ait olan  ve süt ve süt ürünleri pazarında Türkiye'de çok önemli bir yere sahip olan AK Gıda Fransız gıda devi Groupe Lactalis'e satıldı. BİM'de satılan Dost Süt'te bir ak gıda ürünüydü.

SAKA SU

Sabancı Holding'in sahibi olduğu Saka su önce Bim’in sahibine daha sonra ise Yıldız Holding'e satıldı. Yıldız Holding Saka Su'yu DyDO’ya sattı.

COLA TURKA-ÇAMLICA GAZOZ

Yıldız Holding 25 Haziran 2003 tarihinde piyasaya sunulan Cola Turka'yı ve sonra satın aldığı Çamlıca Gazoz'u Japon içecek şirketi DyDo'ya sattı.

(HABER MERKEZİ)