Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Yıldız Kenter, bu gün kaldırılarak tedavi altına alındığı hastanede bu gün hayata gözlerini yumdu.

91 yaşında hayata veda eden usta oyuncu Yıldız Kenter, akciğer rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Usta tiyatro ve sinema sanatçısı Yıldız Kenter, hayata veda etmesinin ardından sevenleri sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunarak üzüntülerini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YILDIZ KENTER CUMHURİYETİN EN ÖNEMLİ KADIN FİGÜRLERİNDEN BİRİYDİ

Olga Cynthiaile Ahmet Naci Bey'in evliliğinden 11 Ekim 1928'de İstanbul’da doğan Yıldız Kenter, Lozan Konferansı'ında İsmet İnönü'nün Özel Kalem Müdürü olan babası Naci Bey'in, Turkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adını Nadide Kenter olarak değiştirmesine rağmen, yabancı bir kadınla evlendiği için görevden ayrılmak zorunda kalmasıyla yoksulluğun gölgesinde bir çocukluk yaşadı. 

Babasının Ankara'da bir iş bulmasının ardından İstanbul'dan Ankara'ya taşınmak zorunda kalan Yıldız Kenter, eğitim hayatına diğer 4 kardeşi Güneri Nedim, Mahmut ve Müşfik Kenter gibi Ankara'da başladı.

YAŞAMI BOYUNCA OYUNCULUK METODLARI ÜZERİNE ÇALIŞTI

Ankara ÇocukKulübü'nde tiyatroya başlayan Yıldız Kenter, Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışan Yıldız Kenter, Rockefeller bursu kazanarak American Theatre Winng, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptıktan sonra ülkesine döndü. Ankara Devlet Konservatuvarı'na hoca olarak atanan Kenter, 1959'da Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı.

Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştıktan sonra kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları topluluğu kuran Yıldız Kenter, daha sonraki yıllarda sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de 'Değişen Eğitim Metotları' ve 'Oyunculuk Metotları' üzerine çalışmalar yaptı.

1962'DE YILIN KADINI SEÇİLDİ

1956 yılından itibaren Ankara Devlet Konservatuvarı, İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde bölüm başkanlığı ve hocalık yapan usta tiyatrocu Yıldız Kenter, 1962’de tiyatroya hizmetlerinden ötürü 'Yılın Kadını' seçildi.

100’ün üstünde oyun oynadı, Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi uluslararası yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü gibi pek çok Türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

KENTER TİYATROSU'NU KURDU

1968’de, İstanbul’da, Kenter Tiyatrosu'nun binasının inşaatını tamamlayan Kenter, sinema oyuncusu olarak üç kez Altın Portakal ödülüne layık görüldü. Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

1981’de "Devlet Sanatçısı" olarak ödüllendirildi. 1984 de Roma’daki İtalyan Kültür Birliğince 'Adalaide Ristori' ödülüne layık görüldü. 1989 yılında, Korsika - Bastia Film Festivali'nde, Hanım filmindeki rolüyle 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü aldı. 1991 yılında tiyatro sanatına hizmetlerinden ötürü Uluslararası Lions Kulübü'nün 'The Melvin Jones'uyla ödüllendirildi. İki kez Ulvi Uraz “En İyi Kadın Oyuncu”, üç kez de aynı dalda 'Avni Dilligil' ödülüne layık görüldü.

OYUNCULUĞU BİR ÇOK ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

1994’de Konken Partisi oyunundaki Fonsia rolü ile 'Olağanüstü Yorum' ödülünü aldı. Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından yüz yılın en başarılı yüz kadınından biri olarak onurlandırıldı. 1995’de Kültür Bakanlığı, tiyatro sanatına katkılarından ötürü Onur Ödülü'ne layık gördü. Profesör Kenter’e aynı yıl tiyatro sanatına katkılarından dolayı 'Mevlana Kardeşlik ve Barış' ödülü ve 1996’da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından Ramiz ile Jülide’deki Jülide rolü için “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü verildi. 19 Mayıs 1997'de Uluslararası İstanbul Festivali tarafından verilen Onur Ödülü, Yıldız Kenter’e Dame Diana Rigg tarafından takdim edildi.

(HABER MERKEZİ)