Batman’da 25-29 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 8’inci Yılmaz Güney Film Festivali’nde, 13 uzun metraj, 17 belgesel ve 21 kısa film sinemaseverlerle buluşacak.
Batman Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Yeni Sinema Kolektifi'nin ortak düzenlediği 8’inci Yılmaz Güney Film Festivali, 25-29 Mart tarihleri arasında Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Festivalde 13 uzun metraj, 17 belgesel ve 21 kısa film sinemaseverlerle buluşacak.

ANA TEMA HASANKEYF
 
Festivalin afişinde, yönetmen ve oyuncu Yılmaz Güney'in fotoğrafı ile sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf yer alıyor. Festivalin ana teması ise Hasankeyf olarak belirlendi.

Hasankeyf'i ve baraj suları altında kalan köyleri anlatan "Siya Avê" belgeseli de festivalde gösterilecek filmler arasında yer alıyor.
 
Festival kapsamında gösterilecek filmler ve yönetmenlerinin isimleri şöyle:
 
Kısa filmler
 
Veger (Selman Deniz), Fotoğraf (Ozan Takış), Aralık (Çayan Bilgin), Son Eylül (Gülsün Odabaşı), Ziyafet (Fırat Özeler), Avarya (Gökalp Gönen), Karganın Aşınan Gagası (Ferhat Özmen), Barê Giran (Yılmaz Özdil), Haziriyek Bo Derengmayinê (Aram Dildar), Kêm (Halis Sarıtağ), Kavil (Özcan Alper), Duyuyor Musun Anne (Tuna Kaptan), Kefaret Yağmuru (Veysel Çelik), Welatek Hebû (Hebûn Polat), Bang (Deniz Derya), Tor (Ragıp Türk), Stain (Shoresh Vakili), Şeker Gıda (Freman Narin), İmparatorlukta Zor Bir Gün (Sezen Kayhan), Sevgi Dediğin (Fırat Yavuz), Cadı Üçlemesi (Ceylan Özgün Çelik).
 
Uzun Metraj Filmler
 
Borç (Vuslat Saraçoğlu), Zor Bir Karar (Ender Özkahraman), Zer (Kazım Öz), Di Navbera De (Ali Kemal Çınar), Yuva (Emre Yeksan), Güvercin (Banu Sıvacı), Güvercin Hırsızları (Osman Nail Doğan), Görülmüştür (Serhat Karaaslan), Sibel (Çağla Zencirci-Guillaume Giovanetti), İçerdekiler (Hüseyin Karabey), Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü? (Ezel Akay), Kız Kardeşler (Emin Alper).
 
Belgesel Filmler
 
Diyalog (Selim Yıldız), Ather (Ruken Tekeş), Kumun Gecesi (Ali Ergül), Bıraktığın Yerden ‘700 Hafta’ (Volkan Güney), Di Bîra Min De Ye (Soner Akalın), Bîr (Veysî Altay), Prenses Model (Dilan Engin), Tebeşir (Özge Astan), War (Felat Erkozan), Siya Avê (Metin Yoksu), Odisseias Ülkesinde Çıkmaz Sokak (Serhat Ertuna), Miraz (Serdar Bayram), Her Mal Dibistanek (Ardin Diren), Annemin Sinemaları (Cansel Karacan), Amina (Kıvılcım Akay), Bakış Açısı (Mustafa Köksalan), Arkadaşım Çayan (Çayanın Arkadaşları). (Mezopotamya Ajansı)