ARTI GERÇEK - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde (OSKM) düzenlenen 'Ordu iş dünyası buluşması' etkinliğinde yaptığı konuşmada, ekonomik gidişata dair eleştirilerde bulunan ekonomist ve akademisyenlere 'terörist' benzetmesi yapmıştı.

BAKAN ALBAYRAK, EKONOMİYİ ELEŞTİRENLERE 'TERÖRİSTLERDEN HİÇ BİR FARKLARI YOK' DEMİŞTİ

Bakan Albayrak konuşmasında ekonominin kötüye gittiği uyarısı yapan ekonomist ve akademisyenleri hedef alarak, "Birileri çıkacak, isimlerinin başında ekonomist, profesör yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışan, nereye hizmet etmeye çalıştığı belli olmayan, hangi tabloları çizerek, milleti korkutmaya, Türkiye aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan bu kişilerin, terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok" ifadelerini kullanmıştı.

BAKANLIK, GÖRÜNTÜLERDE YER ALAN İFADE İÇİN 'BÖYLE BİR AÇIKLAMA YOK' DEDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 'Terörist' benzetmesine gelen tepkilerin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı, Berat Albayrak'ın böyle bir ifade kullanmadığını iddia ettiği bir açıklama yayımladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ilginç ifadelere yer verildi:

 “Geçtiğimiz perşembe günü, Sayın Bakanımız Berat Albayrak’ın, Ordu İş Dünyası Buluşması programında gerçekleştirdikleri konuşmanın içeriği bazı internet sitelerince çarpıtılarak, ‘Berat Albayrak 'Ekonomi kötü' diyen ekonomistlere terörist benzetmesinde bulundu’ başlığı ile haberleştirilmiştir.

'BAKANLIK YALANLAMA AÇIKLAMASINDA ALBAYRAK'IN 'TERÖRİST' BENZETMESİNİ SAVUNDU'

Gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bu haberlerde, Sayın Bakanımızın konuşmasında ağzından dahi çıkmayan ‘Terörist’ ifadesi kasıtlı olarak kullanılmış, Sayın Bakanımıza karşı kamuoyunun tepkisi, hatta kin ve nefreti amaçlanmıştır. Sayın Bakanımız, ‘İsminin başında ekonomist, profesör ve benzeri yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışan, hangi tabloları çizerek milleti korkutmaya, Türkiye  aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan bu kişilerin terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok. Türkiye teröre yönelik operasyon yapıyor, birileri ne diyor ‘Türkiye sivilleri öldürüyor’ diyor. İftira, operasyon, korkutma, Türkiye’yi uluslararası alanda baskılama. Bunları görüyoruz’ ifadelerini kullanarak, ekonomimiz aleyhinde algı oluşturmaya çalışanlar ile terör operasyonları esnasında algı oluşturmaya çalışanların birbirinden farksız olduğunu vurgulamıştır.

Konuşma bu kadar açık, net ve tüm kanallarda erişilebilirken, söylenmeyen ifadeler üzerinden yapılan haberler gazetecilik değildir. Üzüntüyle görülmüştür ki, yalan haberlerin arkasına siyasiler de takılmış, konuşmayı dinlemeden, deşifreyi dahi görme ihtiyacı hissetmeden bu yalan ve iftira kumpanyasının içerisinde yer almışlardır.

'TÜM HUKUKİ SÜREÇLER BAŞLATILDI'

Bakan Albayrak'ın 'Terörist' benzetmesini haberleştirenleri 'yalan haber' yapmakla suçlayan Hazine ve Maliye Bakanlığı,   açıklamasının deamında bu haberleri yapan haber siteleri ve gündemde tutan kişiler hakkında hukuki süreç başlatıldığını duyurdu:

"Ekonomide her pozitif gelişmeden, dengelenme sürecinin başarılarını ortaya koyan her verinin ardından aynı mahfillerin, Sayın Bakanımız Berat Albayrak’ın şahsını hedef alan girişimlerine şahit oluyoruz. Samsun'da Sayın Bakanımız tarafından açıklanan ‘Dar gelirli vatandaşlarımız için konut müjdesi’ sonrası devreye alınan bu iftira haberler de aynı zihniyetin ürünüdür. Doğrudan yalan ve iftiralarla Sayın Bakanımızı hedef alan bu haberleri yapanlara ve aynı şekilde bu yalan ve iftiraları gündemde tutan kişilere karşı gerekli tüm hukuki süreçler başlatılmıştır"