Alevi kadınlardan Kobanê Davası'nda yargılanan Gülfer Akkaya için adalet çağrısı: 'Hukuka uyun... Beraat kararına hükmedin'

Alevi kadınlardan Kobanê  Davası'nda yargılanan Gülfer Akkaya için adalet çağrısı: 'Hukuka uyun... Beraat kararına hükmedin'
Alevi kadınlar, Kobanê Davası’nda yargılanan Gülfer Akkaya'nın, dava esasında hiçbir suç unsuru bulunmadığı halde yargılanmasına tepki göstererek beraat çağrısı yaptı. '+17 Alevi Kadınlar' açıklamada demokrasi güçlerini de Akkaya ile dayanışmaya çağırdı.

Artı Gerçek - IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek 18'i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanî Davası’nda tutuksuz yargılanan eski HDP MYK üyesi Gülfer Akkaya'nın davasında 17 Nisan'da karar açıklanacak.

Alevilere ve kadınlara yönelik çalışmalarıyla bilinen siyasetçi ve feminist yazar Akkaya için '+17 Alevi Kadınlar' sosyal medya hesabından "Alevilik yargılanamaz! Gülfer Akkaya’ya Beraat!" başlıklı bir çağrı metni yayınladı.

Akkaya hakkında dava esasına dair hiçbir bulgu ve suç unsuru bulunmadığı halde, Alevilik ve kadın çalışmalarının suç unsuru gibi gösterildiğinin belirtildiği açıklamada, Akkaya için talep edilen cezaya tepki gösterildi. Kadınlar Akkaya için mahkemeye "Hukuka uyun!" diyerek beraat çağrısı yaptı.

'MAHKEME ALEVİLİK VE KADIN ÇALIŞMALARINI GAYRİMEŞRULAŞTIRMAYI AMAÇLIYOR'

Gülfer Akkaya'nın da kurucularından olduğu '+17 Alevi Kadınlar' adlı topluluğun sosyal medya hesabından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"IŞİD barbarlığına karşı halkı demokratik yollarla itiraz etmeye çağıran bir tweetin üzerine inşa edilen Kobane davasında, arkadaşımız Gülfer Akkaya hakkında dava esasına dair hiçbir bulgu ve suç unsuru olmadığı anlaşıldığından, bu sefer Alevilik ve kadın çalışmalarını suç unsuru sayarak Kobane davası kapsamında yargılanarak cezalandırılması talep ediliyor.

Kanunsuz suç ve ceza olmaz, diğer bir deyişle suçta ve cezada kanunilik ilkesi gereğince kimse kanunun açıkça suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz. Yani, Alevilik ve Alevilikte kadın çalışmaları suç sayılmadığı halde, yargılanmaya esas alınıp hiç kimsenin cezalandırılmasına yol açamaz.

Gülfer Akkaya yargılandığı süre boyunca Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Alevilerin ve kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, bu konulardaki sorunların aşılması için yazmanın, konuşmanın, mücadele etmenin hak ve sorumluluk olduğunu anlatarak iddianamede kendisine istinat edilen suçlamaların tamamını çürüterek boşa düşürdü.

Hal böyleyken, mahkeme Alevilik araştırmalarını ve kadın çalışmalarını yargılayarak kriminalleştirmeyi, toplumda da Aleviliği gayrimeşrulaştırmayı amaçlamaktadır.

Yüzyıllardır Alevilerin maruz bırakıldığı açık ayrımcılık, Alevilere karşı işlenen suç ve katliamlar adil yargılanmıyor hatta zamanaşımına uğratılarak aklanmasının yanı sıra, bu sefer de Alevilik yargı kanalıyla suç unsuru haline getirilmeye çalışılıyor.

Alevilik de Alevilerin varlığı da suç değil, suç sayılmasına asla müsaade etmeyeceğiz!

Başta Aleviler,özellikle Alevi kadınlar olmak üzere,TR'de eşit yurttaşlık,özgürlük ve temel insan haklarının korunmasını sağlamayı amaç edinen bütün canlarımızı Gülfer'e ve bu temelsiz davada yargılanan demokrasi mücadelesi temsilcilerine sahip çıkmaya, dayanışmaya davet ediyoruz

17 Nisan’da kararını açıklayacak olan mahkeme heyetine tarihe mal olacak bu davada suça ve utanca neden olacak kararlara imza atmayın, hukuku adil bir şekilde uygulayarak Gülfer Akkaya ve tüm yargılananlar için;

Hukuka uyun!
Adil karar verin!
Beraat kararına hükmedin!"

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar