Bakan Tunç 'aile arabuluculuğu'nda ısrarcı: 'Boşanma ile nafaka ayrılmalı'

Bakan Tunç 'aile arabuluculuğu'nda ısrarcı: 'Boşanma ile nafaka ayrılmalı'
Yayınlanma:
A+ A-
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, boşanma konusunda tepki çeken 'arabuluculuk' önerisini yineledi. Tunç "Boşanma davasıyla tazminat, nafakatı ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir" dedi.

Artı Gerçek - Nafaka, tazminat ve boşanma gibi konuların da 'arabuluculuk' sistemiyle çözülebileceğini savunduğu ve "Aile hukukunu sil baştan ele alacağız" dediği açıklamasıyla kadın hakları savunucularının tepkisini çeken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "boşanma davasıyla tazminat ve nafaka konularının ayrılması gerektiğini" savundu. Tunç, "Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir" iddiasında bulundu.

Kanal 7 televizyonunun canlı yayınında soruları yanıtlayan Tunç, arabuluculuğun kapsamını daha da genişleteceklerini ve "aile arabuluculuğunu" da bu kapsamda ele almak istediklerini söyledi. "Nafaka meselesiyle ilgili bir adım atılacak mı?" sorusu üzerine, "Eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden olunuyorsa her iki taraf açısından düşünmek gerekir" ifadelerini kullandı.

Bakan Tunç, 1 Kasım'da aile hukukuyla ilgili sempozyum düzenleyeceklerini, sempozyumun Türkiye Adalet Akademisi öncülüğünde yapılacağını, Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı'nın davet edileceğini belirtti. Sempozyuma yurt dışından akademisyenler, istinaf ve yüksek yargıdan uzmanların katılacağını söyleyen Tunç, "İhtiyaçlar, eleştiriler, bu anlamda yeni duruma göre çözüm önerilerimiz ne olur, etraflıca aile hukukunu yeniden masaya yatıracağız. Sil baştan deyince yanlış anlaşılıyor" dedi.

'KADINLARIN KORUNMASINI BİZ DE SAVUNUYORUZ'

Tunç, şöyle konuştu:

"Önceki haftalarda 'Aile hukukunu baştan sona ele alacağız' dediğimde hemen birileri devreye girdi, 'Medeni Kanun değişiyor mu?' Medeni Kanun 2021 yılında değişti zaten. Medeni Kanunu rafa kaldırma gibi bir şey olabilir mi? Bizim yeni ihtiyaçlarımız yok mu?

Diğer mevzuat çalışmalarında değişiklik yapıyoruz. Aile hukukuyla ilgili de boşanma davalarıyla ilgili uzun süren yargılamalardan vatandaşlarımız şikayetçiyse burada TBMM'deki milletvekillerimiz buna duyarsız kalmaz. Bizim de Adalet Bakanlığı olarak oluşturduğumuz bilim kurulları var. Bu anlamda Meclisimize teknik destek verecek olan yürütmenin makamı Adalet Bakanlığı.

Boş mu duracağız. Bu anlamda o vatandaşlarımızın taleplerine duyarsız mı kalacağız? 10 yıl süren boşanma davası var. Burada boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir. Kadının hassasiyeti noktasında biz hassasız. Kadınların korunması, onların nafaka konusunda mağduriyetlerine yol açılmamasını biz de savunuyoruz. Diğer yandan eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden olunuyorsa her iki taraf açısından düşünmek gerekir."

'YENİ ANAYASA İÇİN TABİİ MUHALEFETE DE GİDİLECEK'

Tunç, yeni anayasa tartışmaları konusunda "Milletimiz bir darbe anayasasıyla cumhuriyetin ikinci yüzyılına girmemeli" derken,Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ilgili çalışmaların bir an önce başlatılmasını istediğini söyledi: "Adalet Bakanlığı olarak daha öncesinde de bizim bu konuda hazırlıklarımız, taslak çalışmalarımız olmuştu. Tüm bunlar tekrar bir araya getirilip, tekrar değerlendirilecek. MHP'nin de kamuoyuyla paylaştığı 100 maddelik bir önerisi vardı. Tüm bunlar tartışılacak. Tabii muhalefete gidilecek. Uzlaşmaya yönelik tutumları görülecek."

Partiler arasındaki görüşmeler neticesinde, yeni anayasa çalışmalarının usulü şeklinin ortaya çıkacağını aktaran Yılmaz Tunç, şöyle devam etti: "Partiler eğer uzlaşmaya yanaşırsa, bir uzlaşma komisyonu kurulup bir ilerleme görülebilir. Uzlaşmaya yanaşmayan partiler olursa da milletimiz bunları görür. Temennimiz, tüm siyasi partilerin milletimize olan bu borcumuzu yerine getirmek için duyarlı davranması ve yeni dönemde inşallah 28. Dönem Meclis'i bu başarıyı göstersin ve tarihe geçsin." (AA)

Öne Çıkanlar