İran’da öldürülen Ziba Sayyad’ın aile avukatı: Deliller katilin Türkiye’ye kaçtığını gösteriyor

İran’da öldürülen Ziba Sayyad’ın aile avukatı: Deliller katilin Türkiye’ye kaçtığını gösteriyor
İran’ın Urmiye şehrinde boşandığı erkek tarafından öldürülen Ziba Sayyad’ın ailesi hukuk mücadelesini sürdürüyor. Sayyad ailesinin avukatı Darvişi, yasal süreci anlatırken, “İran istihbaratının delilleri, katilin Türkiye'ye kaçtığını gösteriyor” dedi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - İran’ın Urmiye kentinde tasarım kursunda resim öğretmeni olarak görev yapan Ziba Sayyad, 10 Mart tarihinde boşandığı erkek Jalal Sayyad tarafından öğrencilerinin gözü önünde ateşli silahla öldürüldü. Cinayetin ardından olay yerinden kaçan Jalal Sayyad İran polisi tarafından aranırken Ziba Sayyad’ın ailesi, Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olduğunu belirttikleri failin Türkiye’ye kaçma şüphesi üzerinde duruyor. Sercen P. kız kardeşi Ziba Sayyad’ın başından geçenleri Artı Gerçek’e anlattı. Sayyad’ın boşanma davasında avukatlığını yapan, şimdilerde ise ailenin avukatlığını üstlenen Muhammed Darvişi de delillerin katilin Türkiye'ye kaçtığını gösterdiğini söyledi.

‘ABLAM EVLİ OLDUĞU SÜRE BOYUNCA İŞKENCE GÖRDÜ’

Sercan P. kız kardeşi Ziba Sayyad’ın fail Jalal Sayyad’tan evli oldukları süre boyunca psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğünü belirtti. Ziba Sayyad’ın babasının olanları anlamak için akrabalarının arabuluculuk yapmasını talep etmesi ardından da İran polisine başvurması sonucu söz konusu şiddetten haberdar olduklarını ifade eden Sercan P. kız kardeşinin yaşadıklarını şu sözlerle özetledi:

“Ziba bizimle iki yıl boyunca iletişime geçmedi. Babam, sorunu anlayabilmek ve çözebilmek için akrabalarımızdan kız kardeşimin evine giderek arabulucu olmalarını istedi. Birkaç defa akrabalarımız evlerine gidince Jalal durumdan sıyrılmak için ablama telefonunu vererek bize ‘ben iyiyim’ demesini sağladı. Biz buna inanmadık. Bize gelen haberler de kardeşimin tehdit edildiği için böyle konuştuğu yönündeydi. Babam İran polisine başvurdu. İki aile (failin ailesi ve benim ailem) ifadeye çağrıldı. Ziba orada verdiği ifadede Jalal tarafından şiddet gördüğünü, aldatıldığını ve telefonuna el konulduğunu anlattı. Ablam boşanma davası açtı. 1 Mart tarihinde de boşandı. Ablam bir kursta resim öğretmeniydi. Katil ablamı okulda öğrencilerinin gözü önünde öldürdü.”

11.jpg Ziba Sayyad

‘FAİLİN TÜRKİYE’DEKİ İSMİ KEMAL HAMARAT’

Sercan P. kız kardeşini öldüren Jalal Sayyad’ın annesinin Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olduğunu belirtti. Fail Sayyad’ın annesi aracılığıyla kendisinin de Türkiye Cumhuriyeti kimliği edindiğini ifade eden Sercan P. Türkiye’de yasal yollara başvurduklarını ifade etti:

“Katilin annesi 30 yıl önce Türkiye’de kendini başkasının kızı olarak göstererek yasadışı yolarla- kimlik edinmiş. Böylece Jalal da annesinin üzerinden kimlik edindi. Failin Türkiye’deki ismi Kemal Hamarat. Türkiye’de de yasal sürecin işlemesi için suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurusunda bulunduğumda buradaki savcı bana, Jalal ve annesinin evrakta sahtecilik suçlarını da işlediğini söyledi. Ablam için adaletin işlemesini istiyoruz.”

whatsapp-gorsel-2024-04-30-saat-11-56-34-feccf48a.jpg Jalal Sayyad

AVUKAT DARVİŞİ: TÜRKİYE’YE KAÇMIŞ OLMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK

Ziba Sayyad’ın boşanma sürecinde avukatlığını üstlenen Muhammed Darvişi şimdilerde de Sayyad ailesinin savunmanlığını sürdürüyor. Avukat Darvişi, Ziba Sayyad’ın Jalal Sayyad tarafından ağır işkenceler gördüğünü söylediğini ifade ederek şikayetçi olduklarını şu sözlerle ifade etti:

"Ziba’nın katledilmesinin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesi nedeniyle katil kaçak durumda. Ailesi katili teslim etmesi konusunda İran yargısı tarafından yoğun baskı altında. Ancak katil bugüne kadar belirlenip yakalanamadığı için Türkiye'ye kaçmış olma ihtimali çok yüksek. Tabii ki katilin Türk vatandaşlığına sahip olduğu dikkate alındığında, onun kaçabileceği en iyi yer Türkiye. İran istihbaratının yaptığı deliller ve araştırmalar katilin Türkiye'ye kaçtığını gösteriyor. Ziba'nın Türkiye'deki kardeşi konuyla ilgili mahkemeye katilin dolandırıcılık yoluyla vatandaşlık alması konusunu gündeme getirdi. Biz de bu konunun kanıtını bekliyoruz.”

Öne Çıkanlar