İspanya'da kadın çalışanlara ayda 3 gün regl izni geliyor

İspanya'da kadın çalışanlara ayda 3 gün regl izni geliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Birçok ülkede çalışan kadınların mücadelesini verdiği regl izni İspanya'd onay alabilir. İspanya, ayda 3 gün izni öngören reform planını onaylarsa 'regl izni veren ilk Batılı ülke' olacak.

AB üyesi İspanya, işyerlerinde kadın çalışanlara regl izni verilmesini yasalaştıran ilk Batılı ülke olmaya ve Japonya, Güney Kore, Endonezya ve Zambiya gibi ülkelerin arasına katılmaya hazırlanıyor.

Cadena Ser radyosunun aktardığına göre ayda 3 gün izin öngören reform planının gelecek hafta hükümet onayından geçmesi bekleniyor. Kabinede görüşülecek plan kapsamında okullarda kız öğrencilere ücretsiz ped sağlanması da yer alıyor.

KÜRTAJ İÇİN AİLE İZNİ DE KALKABİLİR

Sputnik'te yer alan habere göre; cinsiyet eşitliğinden sorumlu devlet bakanı Angela Rodriguez mart ayının başında cinsel sağlık ve üreme sağlığı meselelerinde, kürtaj yaptıran kadınlara işten izin isteme hakkı verilmesi gibi bir dizi önlem açıklamıştı.

Hükümet ayrıca 16 ve 17 yaşındakilerin kürtaj yaptırabilmesi için ailelerinden izin alınması şartını da kaldırmak istiyor.

İspanya'nın bir diğer hedefi de Minnesota Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre insan denemelerine temmuzda başlanabilecek erkek doğum kontrol haplarını üretmede lider ülkelerden biri olabilmek.

Öne Çıkanlar