Kadıköy'de Hiranur Vakfı protestosu: Devlet bu suça ortak

Kadıköy'de Hiranur Vakfı protestosu: Devlet bu suça ortak
Hiranur Vakfı’ndaki çocuğa yönelik cinsel istismar olayını Kadıköy’de protesto eden kadınlar, faillerin tutuklanmamasına tepkili. Kadınlar, yaptıkları açıklamada cinsel istismarın münferit olmadığını, devletin bu suça ortak olduğunu söyledi.

Osman ÇAKLI


İSTANBUL - İsmailağa Cemaati bağlantılı Hiranur Vakfı'nda yaşanan çocuk istismarına tepkiler devam ediyor. Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrısıyla Kadıköy'deki Karaköy iskelesinde buluşan cinsel köleleştirme vakasının cezasız kalmasını protesto etti. Kadınlar, istismarcıların affedildiği Türkiye'de hiçbir çocuğun güvende olmadığını söyleyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘İSTİSMARIN BAHANESİ OLMAZ’

Günlerdir Türkiye'nin gündeminde yer alan çocuk istismarı, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerde protesto edildi. İstanbul'daki üçüncü protestonun adresi Kadıköy'de onlarca kadın saat 16.00'da Karaköy iskelesinde bir araya geldi. "Ailenin içinde şiddet var", "Çocuk istismarı politiktir" dövizleri açan kadınlar, çocuk istismarını saklayanların suçlu olduğunu belirtti.

Kadıköy'deki Karaköy iskelesi önünde protesto eylemi düzenlendi.

Kadınlar Birlikte Güçlü adına açıklamayı okuyan Bilen Könen "Evcilik oynadığını zanneden çocuklar evlendiriliyor. Bu ülkede çocuklar bombaların altında kalıyor. Sonra çıkıp vekilinden bakanına bize 'müsterih olun' diyorlar. İstismarın rızası olmaz, istismarın bahanesi olmaz" dedi.

‘KUTSAL AİLE İÇİNDE İSTİSMAR, ÖLÜM, SÖMÜRÜ VAR’

Bilen Könen, şöyle devam etti: "Birkaç gün önce Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile evlendirdiği, ‘oyun’ diye kandırarak cinsel istismara uğrattığı ortaya çıktı. Evlendirildiği kişiden boşanan ve ailesinden şikayetçi olan kadının adalet arayışıyla birlikte istismarın nasıl sistematikleştiğini ve üzerinin örtüldüğünü gördük. 15 yaş altı evlendirmeye af getirmeye çalışan milletvekilleri ve buna çok da yüksek sesle karşı çıkmayan muhalefet var bu ülkede. Kutsal aile diye bize yutturmaya çalıştıkları şeyin içerisinde istismar, ölüm, şiddet, sömürü var."

‘DEVLET BU SUÇA ORTAK’

Könen açıklamasında Diyanet’i de eleştirdi ve şunları ekledi: “Bugün çocuklar ‘rüşt yaşına gelene kadar evlendirilmez’ diyen Diyanet’in daha birkaç yıl önce Dini Kavramlar Sözlüğü’nde buluğ çağına girenlerle dini nikah yapılabileceği ve bunun alt sınırının kız çocukları için 9 yaş olduğunu söyleyerek istismarı meşrulaştırmıştı.”

Cinsel istismarın münferit olmadığına dikkat çeken Könen, çok küçük yaştan itibaren dini nikahlı evliliğin suç olmaktan çıkarılmasına öfkeli olduklarını belirtti. Hiranur Vakfı’nda ortaya çıkan cinsel istismar olayına devletin ortak olduğunu söyleyen Könen, “14 yaşındayken adet düzensizliği nedeniyle başvurduğu hastanede bir doktorun istismarı ihbar etmesi üzerine kemik yaşının tespiti için gönderildiği Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde 21 yaşında birinden örnek alındı. Savcılık doğum belgesi istemedi. Çocuğun ifadesiyle kemik testi arasındaki tutarsızlığa rağmen takipsizlik verildi” diye konuştu.

İstismar faillerinin tutuklanma çağrısı eyleme katılmayıp dışardan izleyenler tarafından da alkışlandı.

Öne Çıkanlar