Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı: 'O gün elimde oyuncağımla oynuyordum, babam nikahımı kıymış'

Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı: 'O gün elimde oyuncağımla oynuyordum, babam nikahımı kıymış'
Hiranur Vakfı'nda altı yaşında istismara uğrayan H.K.G. dava dosyasında yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "29 Şubat 2004'te annem beni hazırladı. Saçlarımı taradı. Elimde oyuncağım vardı, oynuyordum. O gün orada benim nikahım kıyılmış. Nikahı babam kıymış."

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL - Artı Gerçek, Türkiye’yi sarsan, altı yaşındaki çocuğun tarikat binasında cinsel istismara uğramasına ilişkin dava dosyasına ulaştı. Sanık baba Yusuf Ziya Gümüşel, İsmailağa Cemmaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın fahri imamı olduğunu belirtirken, damadı Kadir İstekli için ise “O, fahri okutman” dedi. Anne Fatıma Gümüşel ise “Kadir genç görünüyordu ondan yaş farkını kabul ettim” dedi. İstekli’nin, anne Gümüşel’den de 2 yaş büyük olduğu ortaya çıktı.

Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu Hiranur Vakfı’nda yaşandığı iddia edilen cinsel istismar davası İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Savcılık iddianamesinde, 1998 doğumlu H. K.G. 6 yaşından itibaren istismar etmekle suçlanan Kadir İstekli’nin 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapsi istendi. Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi. Sanıklar 22 Mayıs 2023 sabahı hâkim karşısında olacak.

ANNEM, 'O DAHA KÜÇÜK' DEDİ

Dava dosyasına göre, Türkiye’yi sarsan olay ile ilgili 2012’de savcı Hüseyin Erkan Özkurt dosya ile ilgili takipsizlik kararı verdi. Kasım 2020’ye gelindiğinde H. K. G. bir kez daha savcılığa başvurdu. Savcılık ifadesinde “Ailem eğitime karşı olduğu için beni okula göndermedi” diyen H. K. G., ifadesinin devamında “Ailemle yaşadığım evin alt katlarında öğrenciler medrese eğitimi alıyordu. Ben 6 yaşındaydım. Evde kardeşlerimle oynarken, annemle babam kendi aralarında konuşuyorlardı. Babam, annemi bir şeye ikna etmeye çalışıyordu. Annem ‘o daha küçük diyordu’. Sonra babam beni yanına çağırdı. ‘Kızım büyüdün sen değil mi. Kocaman oldun. Abla oldun değil mi’ dedi. Bunun üzerine ben de sevinerek ‘evet baba’ büyüdüm. Ertesi gün, 29 Şubat 2004'te annem beni hazırladı. Saçlarımı taradı. Babam beni, elimden tutup aşağıya medreseye indirdi” dedi.

‘BABAM VE YANINDAKİLER ORADA DUA OKUDULAR’

H.K.G., henüz altı yaşındayken dini nikahının kıyıldığı o güne ilişkin “İçeri girdiğinde tanımadığım iki kişi ve Kadir İstekli vardı. Beni karşıladılar. Sonra onlar oturdular. Benim arka tarafa geçmemi istediler. Bu sırada elimde oyuncağım vardı onunla oynuyordum. O gün orada benim nikahım kıyılmış. Nikahı babam kıymış Orada bulunan iki kişi de şahitlik etmişler. Bu kişilerden biri Muhammed T. diğerinin ismi ise Osman… Akşama kadar orada kaldık. Babam ve yanındakiler orada dua okudular. Akşama doğru babam beni eve götürdü” diye konuştu.

‘KADİR HOCA YASAKLADI, BAKMAYIN’

Şikayetçi H.K.G., ifadesinin devamında “Ertesi gün abim M. S. beni medreseye indirdi. Abim beni indirirken orada bulunan öğrencilere "kardeşime bakmayın. Kadir Hoca yasakladı" diyordu. Abim beni Kadir’in odasına götürdü. Kadir abimden odadan çıkmasını istedi. Kadirle yalnız kaldık. Kadir yanıma geldi. Başımı okşadı. Odanın kapısı camlıydı. Görünmesin diye camı havlu ile örttü. Benden gözlerimi kapatmamı istedi” sözleri ile ilk olarak istismara uğradığını günü anlattı.

ANNEM NİKAH OLAYINI BİLİYORDU

Kadir İstekli ile, henüz 13 yaşındayken nişanlandığını 2014 yılında ise imam nikahıyla evlendirildiğini belirten H.K.G., “Ben 6 yaşında evlendirildiğim zaman annem nikah olayını biliyordu. Ancak, benim Kadir'le cinsel olarak birlikte olmama karşı çıkıyordu. Annem evdeyken babam beni Kadir’in yanına göndermiyordu. Sadece gündüzleri ders için gönderiyordu” diye konuştu.

KADİR GENÇ GÖRÜNÜYORDU

Anne Fatıma Gümüşel (45) ise şüpheli olarak verdiği ifadede şunları kaydetti:

“Kadir, kızımı 16 yaşında istedi, 17 yaşında evlendirdik. Kadir genç görünüyordu ondan yaş farkını kabul ettim. Kızım evlendikten bir yıl sonra resmi nikahları yapıldı. Bir keresinde kızım telefonda mesajlaşıyordu, aldım telefonu elinden baktım bir erkekle mesajlaşıyor ve kaçma planları yapıyor. Daha sonra babasına söyledim kızımız ile yüzleştik ancak Kadir’e bunu söylemedik. Daha sonra kızım hamile kaldı, kocasına ısındı ve çocuğu olduktan sonra iyi oldu, çocuk 23 yaşına gelince tekrar kızım değişti. Bir keresinde kanaması olmuştu, hastaneye götürdüm. Karakolda ifade verdik, kızım evli dedim ama kızım 14 yaşında değildi. Kadir eşimin medresesinde öğrenciydi, daha sonra hoca oldu. Kızım 10 yaşına kadar Kadir’den ders aldı daha sonra 3 yıl Arifiye (Sakarya) medresesinde ders aldı.”

VAKFIN FAHRİ İMAMIYIM

Kendisini, İBB’nin dün mühürlediği Hiranur Vakfı’nın fahri imamı olarak tanıtan baba Yusuf Ziya Gümüşel (59) ise “Kadir İstekli’nin herhangi bir evi yok. 25 yıldır burada çalışıyor fahri okutman olarak. Kızımın neden böyle bir ifade verdiğini bilmiyorum” dedi.

'AİLE İÇİ BİR FOTOĞRAF O'

Davanın bir numaralı sanığı Kadir İstekli (47) ise savcılık ifadesinde şunları söyledi: “Eşim sürekli, ‘6 yaşında evlendik’ diyordu. Ben de bunun doğru olmadığını anlatıyordum ama o kadar ısrar ediyordu ki ben de ‘tamam’ diyordum ama hangi tarihteydi bu konuşma hatırlamıyorum. 13 yaşında çekilen fotoğraf aile içi bir fotoğraftır. Nişan fotoğrafı değildir” dedi.

BABA VE DAMADIN TUTUKLANMASI İSTENDİ

Öte yandan dava dosyasında çarpıcı bir kararın da yer aldığı görüldü. Soruşturmayı yürüten savcı, baba Yusuf Ziya Gümüşel ile Kadir İstekli’yi, tutuklanmaları talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk etti. İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği, iki ismi de adli kontrol şartı ile serbest bıraktı. Hakimliğin Aralık 2020 tarihli kararı ile iki şüpheliyi serbest bırakmasının gerisinde, şikayetçi H. K. G., akıl sağlığına ilişkin rapor alınmaması ve çiftin bir çocuklarının olması gerekçesi yer aldı.

‘RÖNTGEN’ FİLMİNE AYRI BİR SORUŞTURMA'

Üç sanığı yönelik iddianame hazırlayan Savcı Ercan Ateş, H. K. G.’nin şikayetine ilişkin 2012 yılında takipsizlik kararı verilmesine neden olan şüphelilere yönelik ise ayırma kararı aldı. ‘Resmi evrakta sahtecilik’ suçuna yönelik yapılacak soruşturmada, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde H.K.G.’nin yerine başka bir kişinin röntgen filmi alınarak yaşı büyük gösterilmişti.

Bu arada, dava dosyasında yer alan bilgilere göre H. K.G., Kadir İstekli'den anlaşmalı olarak boşandı. Mağdur kadın şimdilerde Ege Bölgesi'ndeki bir ilde yaşıyor. H. K.G. şimdilerde 8'inci sınıfa gidiyor, bir erkek çocuğu bulunuyor.

Öne Çıkanlar