'Yüzümdeki izleri ömür boyu taşıyacağım ama o indirim alıp cezaevinden çıkacak'

'Yüzümdeki izleri ömür boyu taşıyacağım ama o indirim alıp cezaevinden çıkacak'
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 13:00
A+ A-
Kadın cinayeti davalarında dahi erkeklerden çok kadınların yargılandığını belirten kadınlar, canlarına kasteden erkeklerin hak ettikleri cezayı almasını istiyorlar.

Medyaya yansıyan haberlere göre bu yıl erkekler en az 285 kadını öldürdü. Kadın cinayetlerine toplumun tüm kesimleri tepki gösterse de 2021’de yine kadınlar korunamadı, katledildi. AKP iktidarının kadın düşmanı politikaları ve cezasızlık, şiddet faillerini daha da cesaretlendiriyor. Buna karşın şiddete maruz bırakılan kadınlar yılmadan adalet mücadelesini sürdürüyor.

BirGün’den Dilara Şimşek, erkek şiddeti nedeniyle ölümden dönmüş Serpil Perkgün ve Öznur Gülbaş ile konuştu. İsimleri farklı olsa da dertleri ortak. Kendilerine şiddet uygulayan, canlarına kasteden erkeklerin hak ettikleri cezayı almasını istiyorlar. "Sadece kendimiz için değil, tüm kadınlar için mücadele ediyoruz" diyorlar.

‘YÜZÜMDEKİ İZLERİ ÖMÜR BOYU TAŞIYACAĞIM’

İzmir'in Buca ilçesinde yaşayan 29 yaşındaki Serpil Perkgün, Fevzi Duran adlı erkek tarafından geçen ağustos ayında 104 yerinden bıçaklandı. Hastanede tedavi altına alınan Perkgün, yaşam mücadelesini kazandı; şimdi failin gerekli cezayı alması için mücadele ediyor. Perkgün, yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: "İlk önce yaşam mücadelesi verdim, kazandım. Şimdiki mücadelem ise hukuk mücadelesi. Gereken cezayı fazlasıyla almasını istiyorum. İlk istenen ceza 13-20 yıl arasıydı, benim bundan sonra savaşım bu cezanın artırılması. Yüzümün 4 yerinde kesik var. 29 yaşımdayım ve bu izleri ömür boyu taşıyacağım. Ama o 13 yıl ceza alıp, indirim alıp, hemen cezaevinden çıkacak, bunu kabullenemiyorum."

‘BENİ ÖLDÜRMEYE ÇALIŞACAK’

Fevzi Duran’ın cezaevinden çıktığında yarım bıraktığı işi tamamlamaya çalışacağını belirten Perkgün, "Beni öldürmeye çalışacak, biliyorum. Başka bir kadınla evlense onun da canını yakacak. Her güne kadın cinayetleriyle uyanıyoruz. Buna rağmen sürekli kadınlar suçlanıyor. Erkek mahkemede bir pantolon giyiyor, kravat takıyor, iyi halden cezası iniyor. Bu adalet mi? Ben buna ‘adalet’ demem" diyor.
Bu süreçte kadınlardan gördüğü desteğin kendisini daha da güçlendirdiğini kaydeden Perkgün, şöyle devam ediyor: "Tek isteğim bu desteğin devam etmesi. 2 Aralık’ta duruşmamız var, kadınların beni yalnız bırakmamasını istiyorum."

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN GERİ GELMESİNİ İSTİYORUM’

Perkgün, erkek şiddetine karşı yalnızca kadınları değil, devleti ve yasaları da yanında görmek istediğini söylüyor ve ekliyor: "İstanbul Sözleşmesi’nin geri gelmesini istiyorum. Çünkü bize en büyük destek o sözleşmeydi. Onu kaldırdılar, erkekler daha çok güçlendi, cesaret buldu."

‘TÜM KADINLAR İÇİN MÜCADELE EDİYORUM’

Eskişehir’de yaşayan Öznur Gülbaş ise iki yıl önce boşanma aşamasında olduğu Harun Sazlar tarafından 16 yerinden yaralandı. Şİmdi failin gerekli cezayı alması için uğraşıyor. Yalnızca kendisi için değil, tüm kadınlar için mücadele ettiğini altını çiziyor.
Gülbaş, failin son duruşmada tahliye edilmesi nedeniyle tedirgin; "Elektronik kelepçe takıldı. Her seferinde ‘cihaz arızalandı’ deniliyor. Hiçbir şekilde kendimi güvende hissetmiyorum" diye konuşuyor.

Kadın cinayeti davalarında dahi erkeklerden çok kadınların yargılandığını belirten Gülbaş, "Ölen kadınları suçluyorlar. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığından beri durum daha da kötüleşti. Sözleşmeden vazgeçmememiz, birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor" diyor.

Öne Çıkanlar