Mahkemeden sekiz yıl boyunca cinsel saldırıda bulunan erkeğe 'iyi hal indirimi'

Mahkemeden sekiz yıl boyunca cinsel saldırıda bulunan erkeğe 'iyi hal indirimi'
Yayınlanma:
A+ A-
Bursa’da sekiz yıl önce 17 yaşındayken oğluyla evlenen S.T’ye cinsel istismarda bulunan Siyami T, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla yargılandığı davada 10 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme cezada takdir indirimi uyguladı.

Artı Gerçek-Bursa’da gelini S.T.’ye sekiz yıldır sistematik cinsel istismarda bulunması nedeniyle yargılanan Siyami T. 12 yıl 6 ay ceza aldı. Mahkeme heyeti sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alıp, takdir hakkını kullanarak cezayı 10 yıl 5 aya düşürerek tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme Siyami T.’nin, gelinini zorla alıkoyduğuna dair suçlamada ise beraatine karar verdi.

Duruşmaya tutuklu bulunduğu Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Siyami T. savunmasında, önceden verdiği ifadeleri reddederek beraatını istedi.

DHA’da yer alan haberde Siyami T.’nin avukatı, sanığın üzerine atılı eylemleri cebir ve tehdit ile işlediğine dair hiçbir delil bulunmadığı ve mağdurun rızasının hukuka uygunluk nedeni olduğunu söyleyerek, müvekkilinin tahliyesine ve beraatine karar verilmesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, sanık Siyami T.’nin ‘evlenme yasağı bulunanlar arasında reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçunu zincirleme işlemesi nedeniyle cezalandırılmasını, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan ise mağdurun olay esnasında zorla alıkonulduğuna dair mahkumiyete yeterli kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatini istedi.

TAKDİR İNDİRİMİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti Siyami T.’ye, ‘evlenme yasağı bulunanlar arasında reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçundan 10 yıl hapis cezası verdi. Suçun birden fazla, değişik zamanlarda gerçekleştirilmesi nedeniyle cezayı 12 yıl 6 aya çıkaran heyet, sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alıp, takdir hakkını kullanarak cezayı 10 yıl 5 aya düşürerek tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Mahkeme heyeti, Siyami T.’nin, gelinini zorla alıkoyduğuna dair kesin ve inandırıcı delil olmadığından, ‘cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan ise beraatine karar verdi.

Taraf avukatları verilen bu kararı üst mahkemeye taşıdı

NE OLMUŞTU?

8 yıl önce T.T. (36) ile evlenen S.T. kayınvalidesi ve kayınpederi ile aynı evde yaşamaya başladı. Kayınpeder Siyami T., iddiaya göre düğünden bir ay sonra, o tarihte 17 yaşında olan gelinine cinsel saldırıda bulunmaya başladı.

Siyami T., gelinine yaşananları kimseye anlatmamasını, anlatsa bile kimsenin ona inanmayacağını söyledi. S.T’nin korkarak, yaşadıklarını kimseye anlatmamasından faydalanan Siyami T., 8 yıl boyunca ayda bir kez olmak üzere cinsel saldırılarına devam etti. S.T., eşi ile birlikte 3 yıl önce ayrı eve taşıdığında da Siyami T., cinsel şiddete devam etti.

Olay, S.T.’nin geçen yıl kasım ayında durumu ailesine anlatmasıyla ortaya çıktı. Şikayet üzerine gözaltına alınan Siyami T., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Siyami T. hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı’ ile ‘cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamasıyla Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise olay tarihinde S.T.'nin yaşının küçük olması nedeniyle davaya müdahil oldu.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar