Mayıs ayında 40 kadın öldürüldü, 20 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

Mayıs ayında 40 kadın öldürüldü, 20 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu
KCDP’nin açıkladığı 2024 Mayıs ayı raporuna göre erkekler tarafından 40 kadın öldürüldü, 20 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. KCDP, raporunda 9. Yargı paketine de tepki göstererek “Hukuksuzdur” dedi.

Artı Gerçek - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), mayıs ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre mayıs ayında erkekler tarafından 40 kadın öldürüldü, 20 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

KCDP’nin paylaştığı verilere göre öldürülen 40 kadından 14’ü boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 2’si annelerinin baba hakkında tedbir kararı çıkarma bahanesiyle, 1 ‘i kızını korurken, 3’ü ekonomik bahanelerle öldürüldü. 20 kadının ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilmediği belirtildi.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

KCDP’nin paylaştığı veriler şöyle: Mayıs ayında öldürülen 40 kadının 15’i evli olduğu erkek, 6’sı babası, 4’ü birlikte olduğu erkek, 4’ü tanıdığı biri, 3’ü akrabası, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 1’si kardeşi, 1’i oğlu, 1’i tanımadığı biri tarafından öldürüldü. Bir kadının failinin yakınlığı tespit edilemediği ve bu ay kadınların %38’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

KADINLAR EN ÇOK EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınların 25’i evinde, 6’sı sokakta, 2’si arabada, 2’si ıssız yerde, 2’si işyerinde öldürülmüştür. 3 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir. Bu ay öldürülen kadınların %63’ü evlerinde öldürüldü.

KADINLAR EN ÇOK ATEŞLİ SİLAH İLE ÖLDÜRÜLDÜ

Bu ay öldürülen kadınların 19’u ateşli silahlarla, 13’ü kesici aletle, 4’ü boğularak, 2’si yakılarak, 1’i yüksekten atılarak öldürüldü. Bir kadının ölüm şekli tespit edilemedi. Bu ay öldürülen kadınların %48’i ateşli silah ile öldürüldü.

‘9. YARGI PAKETİ’NİN SOYADI DÜZENLEMESİ HUKUKSUZDUR’

Raporda 9. Yargı paketine de tepki gösteren KCDP, “Kazanmak için uğraştığımız hiçbir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi. KCDP’nin açıklaması şöyle:

“Anayasa Mahkemesi, eşitliğe aykırı olduğu gerekçesiyle kadınların evlenmeden önceki soyadını kullanabileceklerini belirtmiş ve kadının evlilik sonucunda soyadını değiştirmesi ile ilgili kanun maddesini iptal etmişti. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bu karar dikkate alınmıyor. 9. Yargı Paketi’nin taslağına göre; kadınlar soyadlarını tek başına kullanamayacak. 9. Yargı Paketi’nin soyadı düzenlemesi hukuksuzdur. Yıllardır verilen soyadı mücadelesi, kadınların kimlik mücadelesidir, var olma mücadelesidir. Kazanmak için uğraştığımız hiçbir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz.

‘6284 KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR. ASLA DOKUNDURTMAYACAĞIZ’

Taslakta ayrıca 6284’ü işlevsiz hale getirmeye çalışan düzenlemeler bulunuyor. Koruma kararlarını ihlal eden erkeklere verilen zorlama hapsine itiraz edilebileceği belirtiliyor. Hali hazırda uygulamasında eksiklikler olan zorlama hapsine itiraz yolu açılarak kadınların ve çocukların korunması engellenecek. Bu kadınların aleyhine bir düzenleme olup yaşamlarını riske atarken, şiddet faillerini cesaretlendirmektedir. 6284 kırmızı çizgimizdir. Asla dokundurtmayacağız.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar