Rezidanstaki işkence davasında hüküm giyen üç sanık tahliye edildi

Rezidanstaki işkence davasında hüküm giyen üç sanık tahliye edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Konya'da kaçırıp bir rezidansta işkence ettikleri Demet Aydın'ın ardından bir kişinin daha şikayetiyle tutuklanan Murat Demirci ve saldırıyı gerçekleştiren iki kadın tahliye edildi.

Artı Gerçek - Konya’da Demet A. adlı kadının, Murat D. Sara D. ve Tuğba D. isimli kişiler tarafından kaçırılarak bir rezidansta işkenceye uğradığının ortaya çıkmasının ardından yargılanarak tutuklanan üç sanık hakkında tahliye kararı çıktı. Haklarında 41'er yıl hapis cezası istenen ve bugün üçüncü kez hakim karşısına çıkan Murat D., Sara D. ve Tuğba D., tutuklu oldukları süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Tutuklu sanıklar bugün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan sanıklardan Murat D., pişman olduğunu belirtti. Murat D. savunmasında, "Önceki savunmalarımı tekrar ederim. Pişmanım. Olay müştekinin kıskançlığı yüzünden bu noktalara gelmiştir. Babam kanser hastalığının son evresindedir ve bakmakla yükümlü olduğum 3 çocuğum var. Bu aşamada tahliyemi talep ederim." dedi.

SAVCI TUTUKLULUKLARININ DEVAMINI İSTEDİ, HEYET TAHLİYE ETTİ

Sara D. de savunmasında pişman olduğunu belirterek, "Önceki savunmalarımı tekrar ederim, yaptığım hatadan dolayı pişmanım." dedi. Tuğba D. de savunmasında, pişmanlığını dile getirdi.

Cumhuriyet Savcısı, suçun niteliğinin göz önünde bulundurularak üç kişinin tutukluluk hallerinin devam etmesini talep etti. Mahkeme heyeti ise delillerin büyük oranda toplandığını belirterek, üç kişinin tutuklu bulundukları süreyi göz önünde bulundurarak, tahliyelerine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

8 Nisan 2022 tarihinde Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi'ndeki rezidansta meydana gelen saldırı şöyle gerçekleşmişti:

Murat D., bir süre flört ettiği eski çalışanı Demet A. ile buluşarak otomobille yola çıktı. Meram ilçesine gelindiğinde otomobile Murat D.'nin nişanlısı Sara D. ve arkadaşı Tuğba D. de bindi. İki kadın, iddiaya göre Demet A.'nın ellerini çamaşır ipiyle bağladı. Rezidansa götürülen Demet A., burada iki saat boyunca işkence gördü. Demet A., kurtulduktan sonra polise giderek şikayetçi oldu.

Gözaltına alınan şüpheliler, ifadelerinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı. Şüphelilerin aynı gün Murat D.'nin başka bir eski sevgilisi Merve K.'ye de işkence yaptığı ortaya çıktı. Tekrar gözaltına alınan şüpheliler, tutuklandı. Üç kişi hakkında ayrıca Demet. A.'ya yönelik işkence iddiası nedeniyle de tutuklama kararı çıkartıldı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Demet A.'ya işkence iddialarıyla ilgili hazırlanan iddianamede Murat D., nişanlısı Sara D. ve arkadaşı Tuba D. hakkında 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek', 'hakaret', 'özel hayatın gizliliğini ihlal etmek', 'kasten yaralama', 'cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'mala zarar verme', 'birden fazla kişi tarafından silahla yağma' suçlarından 41'er yıla kadar hapis cezası istendi. İddianame, Konya 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar