Van'daki taciz protestosuna polis engeli: 'Kadınlara değil üniformalılara barikat'

Van'daki taciz protestosuna polis engeli: 'Kadınlara değil üniformalılara barikat'
Yayınlanma:
A+ A-
Van'da, altı uzman çavuşun iki kadını taciz etmesini protesto etmek isteyen kadınlar engellendi. Engellemeye "Üniformalıların taciz ve tecavüzüne karşı kadınların örgütlü mücadelesi kazanacak " pankartındaki 'üniformalı' kelimesi gerekçe gösterildi.

Artı Gerçek - Van'da STAR Kadın Derneği'nin kentte uzman çavuşların tacizini protesto etmek için düzenledikleri açıklamaya polis müdahale etti. Dernek binası önünde yapılan açıklamaya kentteki siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Açıklamayı yapmak üzere derneğin bulunduğu Karizma İş Merkezi önünde bir araya gelen kitleye, "Üniformalıların taciz ve tecavüzüne karşı kadınların örgütlü mücadelesi kazanacak " pankartının "üniformalı" kullanımını öne süren polisler, müdahalede bulundu.

BASININ GÖRÜNTÜ ALMASI DA ENGELLENDİ

Kadınların polisin pankartsız yapmasını dayattığı açıklamaya kadınlar tepki gösterdi. O sırada görüntü almak isteyen basın çalışanları da ablukaya alındı. Polisler, kalkanlarını yükselterek basın çalışanlarının görüntü almasını engelledi.

Kadınlar, "Kadınlara değil üniformalılara barikat" sloganı attı.

Uzun müzakere sonucu pankart olmadan basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını STAR Kadın Derneği yöneticisi Rojbin Bor okudu.

‘KÜRT KADINLARINA KARŞI PERVASIZCA BİR TUTUM SERGİLENİYOR’

Olayı kısaca hatırlatan Bor, şöyle konuştu:

“Bugün, toplumsal düzenimizi tehdit eden ve insanlık değerlerini ayaklar altına alan bir duruma karşı sesimizi yükseltmek için buradayız. Van'da yaşanan uzman çavuşların gün ortasında sarhoş bir şekilde kadınlara dönük tacizi ve tacizlerine tepki gösteren halka alenen hakaret ettikleri utanç verici olayları tüm şiddetiyle kınıyoruz. Bu olaylar, insan haysiyetini yok sayan, adaletsizliği ve ayrımcılığı körükleyen bir zihniyetin ürünüdür. Bu tür faaliyetlerin ardında olanları, Kürt kadınları düşürülecek mevzi, dağıtılacak cephe olarak görenleri, halka karşı bu pervasızca tutumları sergileyenleri ve onları destekleyenleri buradan açıkça uyarıyoruz.”

‘KÜRT KADINLARI HEDEFTE’

Üniformalılara karşı cezasızlık politikası olduğunu belirten Bor, şöyle devam etti:

“Kürt kadınlarını hedef alan, nefret ve ayrımcılığı körükleyen üniformalıların cezasız kalmış pratikleri, aynı zamanda Musa Orhan gibi suçluların da adaletten kaçmasına göz yumulması, toplumda büyük bir infiale yol açmıştır. Tüm bu yaşananların ötesinde, üniformalıların Kürt kadınlara karşı işlediği suçların cezasız kalması, çağrımızı daha da acil hale getirmiştir. Bugün burada, özel savaş politikalarının özelde Kürt kadını üzerinde uyguladığı amansız tahakkümün karşısında sarsılmaz bir duruş sergiliyoruz. Bu acımasız zulüm ve hukuksuzluğa karşı sessiz kalmayacağız. Unutmasınlar ki, özel savaş politikalarının ve nefretin tüm tezahürleriyle karşı karşıya olduğumuzda, sessiz kalmak suça iştirak etmektir.”

‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

Üniformalıların işlediği suçlara karşı sessiz kalmayacaklarını belirten Bor, “Adaletin önünde hiç kimsenin dokunulmaz olmadığını hatırlatıyoruz. Toplumsal refleksi linçe dönüştüren bu durum, uzman çavuşların korunması ve adaletin sağlanmamasının bir sonucudur. Adaleti sağlamak, toplumun huzurunu ve güvenliğini sağlamak demektir. Biz, toplumsal adaletsizliğe ve nefrete karşı kararlı bir duruş sergiliyor ve tekrar ediyoruz; Kolluğu koruma, kollama, yargıla! Çünkü adaletten kaçanlar için güvenli bir liman olmayacaktır. Ne Kürdistan’da, Ne Van’da Ne de dünyanın hiçbir yerinde” şeklinde konuştu.

Basın açıklaması, “Jin, jiyan, azadî”, “Kadınlara değil üniformalılara barikat” sloganları ve zılgıtlarla sonlandırıldı. (MA)

Öne Çıkanlar