Van'da altı uzman çavuşun iki kadını taciz etmesi protesto edildi: 'Üniformalılar topluma karşı suç işliyor'

Van'da altı uzman çavuşun iki kadını taciz etmesi protesto edildi: 'Üniformalılar topluma karşı suç işliyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Tevgera Jinên Azad (TJA), Van'da altı uzman çavuşun iki kadını taciz etmesini Batman'da protesto etti. Yapılan açıklamada "Üniformalılar, çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere topluma karşı suç işliyorlar" denildi.

Artı Gerçek - Batman'da Tevgera Jinên Azad (TJA), dün Van'da altı uzman çavuşun iki kadına cinsel tacizde bulunmasını, yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. HDP Batman İl Örgütü önünde yapılan açıklamaya, görevden alınarak yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eş Başkanı Songül Korkmaz, Barış Anneleri Meclisi, İnsan Hakları Derneği (İHD), HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi katıldı.

'HALK MEŞRU TEPKİSİNİ ORTAYA KOYDU'

Açıklamada konuşan TJA aktivisti Ruken Zeryam Işık Yıldız, kadınların taciz edilmesinin ardından Van halkının cinsel taciz faili uzman çavuşlara büyük bir öfkeyle tepki gösterdiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Halk haklı ve meşru tepkisini ortaya koymuştur. Buna karşı kolluk tacizi meşrulaştırmak ve halkın öfkesini bastırmak istemiştir. Bizler kadın hareketi olarak devletin özel savaş elemanlarının yaptığı taciz ve tecavüzleri normalleştirmelerine izin vermeyeceğiz. Kadın mücadelesinden korkan ve kadınları kendine bir tehdit olarak gören savaş iktidarı kadınlara karşı topyekûn bir savaş açmıştır. Bütün ahlaki değerlerini kaybeden kadın ve toplum düşmanı iktidar üniformalı tecavüzcüleri yargılamak, cezalandırmak yerine koruma ve güvenliğini sağlamaktadır."

'ÜNİFORMALILAR TOPLUMA KARŞI SUÇ İŞLİYOR'

Yıldız, şöyle devam etti:

“İpek Er’e tecavüz eden ve intihara sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan’ı koruyan, Mardin’de 22 yaşındaki genç kadına şantajla sistematik tecavüz eden korucu Yakup A.’yı korudu. Buna benzer Kurdistan’da birçok çete tecavüz suçu işledi ve cezasız bırakıldı. Özel savaş politikası olarak uygulanan cezasızlık politikası Kurdistan’da üniformalı tecavüzcülere iktidar eliyle alan açtı. İktidarın cezasızlık politikasından cesaret alan üniformalı tecavüzcüler her gün Kurdistan’da çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere topluma karşı suç işliyorlar” diye konuştu. Yıldız, üniformalıların işledikleri suçlara karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Açıklama “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana jinan” sloganları ile son buldu.(MA)

Öne Çıkanlar