12. Şerzan Kurt Öykü Yarışması sonuçlandı

12. Şerzan Kurt Öykü Yarışması sonuçlandı
Yayınlanma:
A+ A-
Eğitim-Sen Batman Şubesi tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen Şerzan Kurt Öykü Yarışması’nda dereceye giren öyküler açıklandı. Aynı yarışma çerçevesinde Xwebûn Gazetesi’ne de Kürtçeye katkısından dolayı “Emek” ödülü verildi.

Artı Gerçek - Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Batman Şubesi’nin, Muğla Üniversitesi öğrencisiyken 12 Mayıs 2010 tarihinde polis kurşunuyla öldürülen Şerzan Kurt adına düzenlediği 12’nci Öykü Yarışması’nın kazananları açıklandı. Buna göre seçici kurul, Kürtçe dalında Kenan Örmek’i “Qahwexane” ve Mem Artemêt’i “Wesîqeyên Salih” adlı öyküleriyle; Türkçe dalında ise Serdar Kömürcü’yü “Karadeniz” ve Eyyüp Epekinci’yi ise “Cango” adlı öyküleriyle ödüle değer buldu.

690x390cc-amd-24-11-22-serzan-kurt-oyku-yarismasi-arsiv.jpg

İnsan hakları ihlallerine dikkati çekmek ve edebiyata özgün yapıtlar kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmaya, Kürtçe ve Türkçe dillerinde 50 başvuru yapıldı. Başvuruları değerlendiren seçici kurul, ödül alan kişileri belirledi. Yarışmanın “Emek Ödülü” ise Kürt dili konusundaki çalışmaları dolayısıyla Xwebûn gazetesine verildi.

XWEBÛN’A ‘EMEK ÖDÜLÜ’

Eğitim Sen Batman Şubesi Eğitim, Kültür ve Sanat Sekreteri Baver Erişen tarafından, Kürtçe öykü dalında Seçici Kurul'da yer alan Rengin Kardelen, Burhan Tek, Murat Dildar, Ferhadê Mihemed, Şêxo Fîlîk ve Ömer Kurt (Şerzan Kurt’un babası. Oy kullanmamıştır) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu Kenan Örmek’in “Qahwexane” ve Mem Artemêt’in “Wesîqeyên Salih” adlı öykülerinin ödüle değer görüldüğü açıklandı.

Türkçe öykü dalında ise Birgül Sevinçli, Buket Arbatlı, Suzan Bilgen Özgün, Merve Yakut, Şengül Canve ile Nejla Kurt’tan (Şerzan Kurt’un annesi. Oy kullanmamıştır) oluşan seçici kurul, Serdar Kömürcü’nün “Karadeniz” ve Eyyüp Epekinci’nin “Cango” adlı öykülerini ödüle değer buldu.

Eğitim Sen Batman Şubesi Eğitim, Kültür ve Sanat Sekreteri Baver Erişen bu yılki Emek Ödülü'nün de hem gazete hem de diğer çalışmalarını Kürtçe diliyle ortaya koyan Xwebûn Gazetesi’ne verildiğini açıkladı. (MA)

Öne Çıkanlar