153 sinemacıdan 'Kurak Günler' çağrısı: Sinema tarihine geçecek vahim bir sansür vakasıdır

153 sinemacıdan 'Kurak Günler' çağrısı: Sinema tarihine geçecek vahim bir sansür vakasıdır
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Yönetmen Emin Alper’in Kurak Günler filmine verdiği desteği geri istemesine 153 sinemacıdan tepki geldi. Sinemacılar ortak çağrısında, “Bu, sinema tarihimizde kara bir leke olarak yer edecek bir sansür vakasıdır” dedi.

Artı Gerçek- Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yönetmen Emin Alper’in Kurak Günler filmine verdiği finansal desteği faiziyle geri istemesine 153 sinemacıdan tepki geldi.

Filmin yönetmeni Emin Alper ile yapımcı Nadir Öperli karara, "Ülkemizde hiçbir başarının cezasız kalmadığının talihsiz bir örneği olmuştur" ifadeleriyle tepki göstererek seyircilere, "Kurak Günler'i 9 Aralık’tan itibaren sinemalarda bilet alarak izlemeye davet ediyoruz" çağrısı yapmıştı.

'SİNEMA FONUNUN MEŞRUİYETİ ZEDELENMİŞTİR'

Sinemacılar da bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü'nün kararını iptal etmesi için ortak çağrıda bulundu. Çok sayıda imzacının sosyal medya hesaplarında da paylaştığı açıklama şu şekilde:

“2022 yılında, dünya galasını Cannes Film Festivali'nde yaparak ülkemizi ulusal ve uluslararası festivallerde başarıyla temsil eden ve ödüller kazanan Emin Alper'in yönetmenliğini yaptığı ‘Kurak Günler’ filmine Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından verilen yapım desteğinin, Destekleme Kurulu kararı olmaksızın Bakanlık kararıyla, geri istendiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu, sinema tarihimizde kara bir leke olarak yer edecek bir sansür vakasıdır. Bu kararla birlikte 2004 yılında başlayan sistematik sinema destekleri ve oluşturulan destekleme sistemi büyük bir yara almış, sinema fonunun meşruiyeti zedelenmiştir.

'BÜROKRATLARIN BU KARARI ALMA YETKİSİ OLAMAZ'

Satılan sinema biletlerinden elde edilen gelirlerle oluşturulan ulusal bir sinema fonunun bürokratlarının ve memurlarının uluslararası teamüllere aykırı bu kararı alma yetkisi olamaz. Son Destekleme Kurulu toplantısında ‘Kurak Günler’ ile ilgili böyle bir kararın alınamayacağının anlaşılması üzerine Sinema Genel Müdürlüğü konuyu gündemden çıkararak Destekleme Kurulu'nu tamamen devre dışı bırakmıştır. Bakanlık tarafından verilen bu kararın öncelikle Anayasa’mızın ifade ve düşünce özgürlüğünü güvence altına alan 26. maddesine ve sanat eserleri ile sanatçının devlet tarafından desteklenmesine dair 64. maddesine aykırı olduğunu hatırlatmak isteriz.

'SEKTÖR BİLEŞENLERİNİ SİYASETTEN UZAK ÖZERK BİR DESTEKLEME SİSTEMİNİN KURULMASI İÇİN GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ'

Bakanlığın, tamamlanmış ve başarılı olmuş bir filmden desteğini geri isteme kararı, siyasal baskılardan tümüyle bağımsız özerk bir Ulusal Sinema Merkezi’nin kurulması ve sinema sektörü bileşenleri tarafından yönetilen bir destekleme fonunun oluşturulması konusundaki aciliyeti bir kez daha gündeme getirmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün mevcut yönetimini sinema tarihimize vahim bir sansür yakasıyla geçmelerine neden olacak bu hatadan dönmeye ve verilen kararı iptal etmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm sektör bileşenlerini siyasetten uzak özerk bir destekleme sisteminin kurulması için göreve çağırıyoruz.”

ALTIN PORTAKAL'DAN 9 ÖDÜL ALDI

"Kurak Günler", Türkiye prömiyerini Ekim 2022'de düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yaptı. Film festivalde 'En İyi Yönetmen', 'SİYAD En İyi Film', 'En İyi Müzik', 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu', 'En İyi Kurgu', 'En İyi Görüntü Yönetmeni', 'En İyi Erkek Oyuncu', 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ve 'Cahide Sonku Ödülü' ödülü olmak üzere dokuz ödül aldı.

KONUŞMASINDA 'BOĞAZİÇİ KAZANACAK' DEMİŞTİ

Ödül konuşması için sahneye çıkan Alper, Boğaziçi Üniversitesi'nin yönetmen olmasında büyük katkısının olduğunu belirterek, “Ülkesinin en güzide eğitim kurumunu ele geçirilecek bir kale olarak gören zorba bir zihniyetin saldırısı altında. Utanıyorum. Bu ülkenin bu nadide kurumuna yapılan saldırıdan gerçekten utanıyorum. Ama Boğaziçi Üniversitesi direniyor. Kazanacak. Sadece Boğaziçi Üniversitesi değil, zorbalığa karşı direnen herkes kazanacak. Gezi direnişçileri kazanacak. Hemen yanı başımızda diktatöre karşı direnen Ukrayna halkı kazanacak. Zalim mollalara direnen kadınlar kazanacak. Bütün bu direnişçiler tiranlara zorbalara şunları söylüyor: Kazanamayacaksınız. Tarih sizin yanınızda değil. Yıllar sonra hatıranızın önünde eğilecek kimseyi bulamayacaksınız" dedi.

HEDEF GÖSTERİLDİ

Alper törenin ardından iktidr medyası tarafından hedef gösterildi. Haberlerde bakanlıktan alınan desteğe işaret edildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Öne Çıkanlar