27. İstanbul Tiyatro Festivali sona erdi: 19 oyun, 51 performans, 30 bin izleyici

27. İstanbul Tiyatro Festivali sona erdi: 19 oyun, 51 performans, 30 bin izleyici
Tiyatro oyuncusu, yazar ve yönetmen Işıl Kasapoğlu'nun küratörlüğünde düzenlenen 27. İstanbul Tiyatro Festivali sona erdi. Festival kapsamında 19 tiyatro, 51 performans ve 4 ücretsiz yan etkinlik izleyicilerle buluştu.

Artı Gerçek - İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 27'ncisi düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali sona erdi. Perdelerini 25 Ekim'de açan festival kapsamında çok sayıda yeni oyun prömiyer yaptı.

FESTİVAL KÜRATÖRLÜĞÜNÜ IŞIL KASAPOĞLU ÜSTLENDİ

Toplamda 30 bine yakın kişiye ulaşan festivalin küratörlüğünü, yazıp yönettiği 100'den fazla oyun ve kurduğu topluluklarla tanınan Işıl Kasapoğlu üstlendi.

TÜRKİYE'DEN 11, DÜNYANIN FARKLI BÖLGELERİNDEN 8 YAPIM İZLEYİCİYLE BULUŞTU

Festivalde Türkiye'den 11; Almanya, İngiltere, Danimarka, Fransa, Gürcistan, İrlanda ve Yunanistan’dan toplam 8 yapım izleyiciyle buluştu.

Açılışını Pina Baussch'un başyapıtı olarak nitelendirilen Café Müller'le yapan festivalin kapanış oyunu ise İstanbul Mon Amour I Beyoğlu oldu. Oyun, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festivale özel tasarlandı.

25 Ekim - 26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalde hem uluslararası hem de yerli yapımlar programında izleyiciler, günümüz tiyatrosuna damgasını vuran yönetmen ve koreografların eserlerini izleme fırsatı buldu; uluslararası sahneden ülkemizde uzun süredir heyecanla beklenen isimlere nihayet kavuşmanın yanı sıra dünyada sahne sanatlarının geleceğine yön veren isimleri tanıma imkânına sahip oldu.

BELGESELDEN KUKLA SİNEMASINA KADAR GENİŞ YELPAZEDE ESERLER SAHNELENDİ

Festival, izleyicilerine belgesel tiyatrodan klasik sahnelemelere, çağdaş danstan mask tiyatrosuna, kukla sinemasından mekâna özgü eserlere, dans tiyatrosundan performatif enstalasyonlara uzanan geniş bir yelpazede eserler sundu.

Festivalin yerli yapımlarında Türkiye tiyatrosundan genç kuşak yazarlar, yönetmenler ve oyuncular ile özgün ve yeni metinler öne çıkarken Ercan Kesal, Nesrin Kazankaya, Bülent Emin Yarar, Okan Bayülgen, Deniz Türkali, Meral Çetinkaya’nın da aralarında olduğu pek çok deneyimli oyuncu da bu yıl festival sahnesinde izleyicilerle buluştu.

Festival, gösterilerin yanı sıra izleyicilere ücretsiz çeşitli yan etkinlikler de sundu. Familie Flöz’ün Mask Oyunculuğu ve Uppercut Dans Tiyatrosu ile Hareket Etmek başlıklı atölyeler Hope Alkazar’da gerçekleştirildi.

ÇOCUKLARA ÖZEL ATÖLYELER

İKSV Alt Kat ise festival kapsamında çocuklara özel Masal Atölyesi: Masal Matitas etkinliğini düzenledi. Hikâye anlatıcısı Candan Çalışkan’ın yürüttüğü atölyelere, 3-8 yaş arası 60’ın üzerinde çocuk katıldı.

Tüm şehre yayılan 27. İstanbul Tiyatro Festivali, bir ay boyunca tiyatro ve dans rüzgârı estirdi. Gösteriler İstanbul’un iki yakasında; Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy, Atlas 1948 Sineması, Büyük Zarifi Apartmanı, Caddebostan Kültür Merkezi, DasDas, Fişekhane, Galatasaray Lisesi, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Hope Alkazar, İş Kuleleri Salonu, Metrohan, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Süreyya Operası ve Zorlu PSM olmak üzere 15 farklı mekânda izleyicilerle buluştu. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar