35. Avrupa Film Akademisi Ödülleri sahiplerini buldu

35. Avrupa Film Akademisi Ödülleri sahiplerini buldu
İzlanda'nın Reykjavik kentinde 35.'si düzenlenen Avrupa Film Akademisi ödülleri dağıtıldı. Yönetmen Emin Alper'in Kurak Günler adlı filminin kurgu dalında ödül aldığı töreni sinema eleştirmeni ve akademisyen Janet Barış izledi.

Janet Barış


Reykjavik - Her yıl başka bir Avrupa şehrinde yapılan ve bu yıl İzlanda’nın Reykjavik şehrinde gerçekleşen Avrupa Film Akademisi ödülleri 35. kez sahiplerini buldu. Avrupa kıtasında çekilen ya da bu kıta içerisinde finanse edilen filmlerin ödül aldığı yarışmada gecenin yıldızı Ruben Östlund imzalı Hüzün Üçgeni (Triangle of Sadness) oldu. Geçtiğimiz yıl Cannes’da Altın Palmiye ödülünü de kucaklayan film, Avrupa Film Akademisi gecesinden en iyi film dahil, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmen ödülleriyle döndü.

ruben-ostlund-getty-h-2022-1448193007-photo-by-vittorio-zunino-celotto-getty-images1-001.webp
Yönetmen Ruben Östlund

Avrupa Film Ödülleri’nin amacı Avrupa’daki sinema endüstrisini desteklemek ve aynı zamanda sektör içerisinde buluşma sağlayarak profesyonel sinemacıları bir araya getirmek. Bu bağlamda verilen ödülleri de içerisinde görüntü yönetmeninden, kurgucusuna, müzisyeninden, sinema yazarına kadar çok çeşitli alanlarda sektör profesyoneli olan akademi üyeleri oyluyor.

Reykjavik’te gerçekleşen tören öncesinde yapılan etkinlikler de şehirde sinemanın da konuşulmasını sağlıyor. Gecede onur ödülü olan Margarethe Von Trotta ile Elia Suleiman tören öncesinde gerçekleşen film gösterimi ve etkinliklerle Reykjavik’in sinemasever seyircisiyle de biraya gelmiş oldu. Şehrin belediyesiyle de ortak gerçekleşen etkinlikler bir film festivali gibi olmasa da birkaç gün boyunca şehrin sinemayla olan ilişkisini de etkilemiş oluyor.

KURAK GÜNLER EN İYİ KURGU ÖDÜLÜNÜ ALDI

Emin Alper’in yönettiği ve bu yılın en çok konuşulan yapımlarından biri olan Kurak Günler akademi ödüllerinde en iyi kurgu ödülüne layık görüldü. Avrupa Film Akademisi, kurgu, efekt, sinematografi gibi bazı teknik kategorilerde aday belirlemek yerine kurduğu özel komisyonlarla filmleri değerlendiriyor ve tören öncesinde açıklıyor. Kurak Günler’in kurgu ödülü de açıklanmıştı ve filmin kurgusunu yapan Özcan Vardar ile Eytan İpeker de ödüllerini almak için gecedeydi. Kurak Günler aynı zamanda akademinin Lux seyirci ödülleri için de seçilen beş filmden birisi oldu. Böylelikle Kurak Günler 24 dile çevrilip Avrupa’nın farklı şehirlerinde seyircisiyle buluşacak ve filmler bu kez seyirci tarafından oylanacak.

Bu yıl 35. kez dağıtılan Avrupa Film Akademisi ödülleri tam listesi ise şöyle;

En İyi Film: Triangle of Sadness

En İyi Yönetmen: Ruben Östlund (Triangle of Sadness)

En İyi Kadın Oyuncu: Vicky Krieps (Corsage)

En İyi Erkek Oyuncu: Zlatko Burić (Triangle of Sadness)

En İyi Senarist: Ruben Östlund (Triangle of Sadness)

En İyi Belgesel: Mariupolis 2

En İyi Komedi: The Good Boss

En İyi Animasyon: No Dogs or Italians Allowed

En İyi Keşif (FIPRESCI): Small Body

En İyi Kısa Film: Granny’s Sexual Life

En İyi Kurgu: Kurak Günler

En İyi Görüntü Yönetimi: The Quiet Girl

En İyi Müzik: EO

En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Belfast

En İyi Kostüm Tasarımı: Belfast

En İyi Makyaj & Saç: All Quiet on the Western Front

En İyi Görsel Efekt: All Quiet on the Western Front

En İyi Ses: The Hole

Öne Çıkanlar