77'nci Cannes Film Festivali'nde, sinema emekçileri eylem yaptı

77'nci Cannes Film Festivali'nde, sinema emekçileri eylem yaptı
77. Cannes Film Festivali dünkü açılış seremonisin ardından başladı. Festivalde, "Ekranların Arkasındaki Yoksulluk" kolektifinin çağrısıyla bir araya gelen gruba polis müdahale etti. Eylemciler, sektörde iş koşullarının iyileştirilmesini talep etti.

Artı Gerçek - Francis Ford Coppola, Yorgos Lanthimos, Christophe Honoré, David Crononberg gibi dünya sinemasının önde gelen yönetmenlerinin yeni filmleriyle Ana Yarışma seçkisinde Altın Palmiye için rekabet edeceği 77'nci Cannes Film Festivali'nin açılışı, sinema emekçilerinin grevine sahne oldu.

Ünlülerin kırmızı halıda yürüdüğü sırada, sinema çalışanlarından oluşan "Ekranların Arkasındaki Yoksulluk (Sous les Ecrans la Deche)" kolektifi üyesi bir grup, Festival Sarayı'nın çatışına çıkarak pankart açtı.

Le Figaro'nun haberine göre, eylemcilerden oluşan yaklaşık 20 kişilik grup da festival kalabalığının dikkatini çekmek için ıslık çalarak sloganlar attı. Çalışma şartlarının iyileştirilmesi için eyleme giden sinema sektörü çalışanlarına polis müdahale etti.

'SİNEMA SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARI, İŞ KOŞULLARININ İYİLEŞTİRİLMESİNİ TALEP EDİYOR'

Festivalin açılışından bir hafta önce "Ekranların Arkasındaki Yoksulluk" kolektifi, hem festival çalışanlarını hem de diğer sinema çalışanlarını kapsayan bir grev çağrısında bulunmuştu.

Film festivalleri için sözleşmeli olarak çalışan işçiler ve Fransız işsizlik sigortası reformundan olumsuz etkilenen sinema sektörü çalışanları, iş koşullarının iyileştirilmesini talep ediyor.

Dün açılışı yapılan 77. Cannes Film Festivali, 25 Mayıs'a kadar sürecek. Festivalde 22 film, büyük ödül Altın Palmiye için yarışacak. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar