'Akif' bir vicdani ret filmi

'Akif' bir vicdani ret filmi
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 05:02
A+ A-
Hasta babasına bakmak zorunda olduğu için askere gitmemeye çalışan Akif'in hikayesini anlatan filmin tamamlanması için desteğe ihtiyacı var.

KÜLTÜR-SANAT- Hasta babasına bakmak zorunda olan Akif, asker kaçağıdır ve babasını bırakabileceği kimse yoktur. Askere gitmemenin yollarını aramaktadır. Onun için askere gitmemenin tek bir yolu vardır. Pembe teskere ile askerlikten muaf olmuş olan Uğur ile yakınlaşır.

Filmin yönetmeni Harun Baysan, 'Akif' militarizme, ötekileştirmeye, çoğunluğa ve egemenliğe karşı duruş sergileyen toplumsal gerçekçi bir dram, aynı zamanda psikolojik bir film. Filmdeki Akif karakteri; topluma, çoğunluğa ayak uyduran bir insan. Çoğunluk askere gitmek ister, aynı zamanda gider, itaat eder. Fakat türlü sebeplerden dolayı gidemeyecek durumdaysan orada işler karışır. İşte anlatmaya çalıştığım hikaye burada devreye giriyor. Askere gitmek isteyen ve bununla övünen insanlar bazen öyle bir an olur ki gitmemeyi düşünmek zorunda kalırlar. Bunun için politik veya apolitik olmaya gerek yok… Egemen olanla savaşmadan önce, kendiyle savaşmak zorunda kalır insan. Asıl zor olan da budur bana göre. Çünkü başkasının düşüncesini değiştirmekten çok kendi düşünceni değiştirmektir zor olan. Düşünürsün, yavaş yavaş kendini öteki hissetmeye başlarsın, sen de öteki olursun. Öteki olmanın yarattığı sıkıntıları, zorlukları yaşamaya başlarsın. Kendinle birlikte ötekiyi de keşfedersin. Aslında aynısın; sen öteki olursun, öteki zaten sen" diye açıklyor.

Filmin oyuncuları Bekir Behrem, Uzay Gökhan Irmak, Yusuf Ekşi, Soner Türker, Ertunç Atar, Hamide Gülnar, Adil Arslan ve Cem Ülgerin.

Yalnız filmin destek gerekiyor. Film şuan post prodüksiyon aşamasında ve tamamlanmak üzere. Gerekli eksiklikleri tamamlayabilmek, edinilen borçların bazılarının giderilebilmesi ve filmi daha geniş kitlelere ulaştırmak adına festival giderlerinin karşılanabilmesi için filmin desteğe ihtiyacı var. Projeye Fongogo sayfasından destek verebilirsiniz.
 

 

Öne Çıkanlar