Antalya edebiyat günleri sona erdi

Antalya edebiyat günleri sona erdi
Yayınlanma:
A+ A-
7. Antalya Edebiyat Günleri 20 Kasım’da Antalya Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleşen şiir okuması ile son buldu.

Artı Gerçek - Bu yıl 17-20 Kasım tarihleri arasında 7.si düzenlenen 'Antalya Edebiyat Günleri'nde kentin edebiyat ve sanatsevenleri Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül töreninin ardından sahneye çıkan Cengiz Özkan'ın halk müziği konserinde buluştular. Program, 20 Kasım’da Antalya Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleşen şiir okuması ile son buldu.

316205281-498842865612157-7223012270268431067-n.jpg

7. Antalya Edebiyat Günleri çerçevesinde, kentte 4 gün boyunca birçok yazar, şair ve sanatçı edebiyat ve sanatsevenlerle bir araya geldi. Program kapsamında çeşitli başlıklarda ödüller verildi; sergiler açıldı.

Son gün gerçekleştirilen kapanış programındaki şiir okumasının "rtkinlik teması üzerine gerçekleşen bir atölye çalışması sonucunda yapılan ve aralarında Hayati Misman, Çetin Bilgin, Prof. Dr. Erol Batırberk gibi sanatçıların da bulunduğu resimler İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğünde sergilendi."

Manifestosunda,

Çağdaş, yaşanabilir bir kentin, sakinlerine ve konuklarına sundukları arasında
zengin bir edebiyat ortamı da olmalıdır.

Bir kentteki edebiyat ortamının yeterliliği, onun yaygınlığı ve çeşitliliği kadar değeri ve derinliği ile ölçülür. Nerede olursa olsun, bir edebiyatın yerel özellikler taşıması kaçınılmazken, ulusal ve evrensel edebiyat ortamlarının genel seviyesinin altına düşmemesi de istenir; bu, yerel ve ulusal edebiyatın her iki yakasının canlılığı için gereklidir.

Edebiyatın metropollerdeki duruş ve tutumunun her yerde aynıyla tekrarı yerine, farklı mekanlardaki buluşma ve etkileşimlerde bütün taraflar için besleyici deneyimlere girişilmelidir.

Kent edebiyat ortamının oluşturulması, geliştirilmesi ve desteklenmesinde, her alanda olduğu gibi, bazı sosyal kesim ve kategorilerin (kadın, genç, engelli, ekonomik ve sosyal darlık sıkıntılar içinde olanlar) edebi deneyim ve etkileşim alanlarına ulaşmasını özellikle kolaylaştırıcı yollar izlenmeli, yöntemler ve araçlar geliştirilmelidir.

Kentin özgün karakter özellikleriyle sanata ve edebiyata katılması onun yeniden yaratılması anlamına gelmektedir. Kentin, bu yanlarıyla edebiyat ve sanat alanlarında belirginleşmesi ve gelecek kuşaklar için daha iyisini söz veren bir edebiyat mekanına dönüşmesi çok önemlidir.

Bütün bunlar kent yönetimi, sivil girişimler, edebi kişilikler, yazar örgüt ve kurumlarıyla etkileşim içinde, mümkünse vizyon birliğiyle, hayata geçirilebilirse, yaşam ve sanat, dolayısıyla kent ve güzelduyu birbirine daha da yakınlaşmış olacaktır.

ifadelerine yer verilen Antalya Edebiyat Günleri programı kapsamında;
Necati Tosuner ve İsmail Uyaroğlu'na (Onur Ödülü)
Polat Özlüoğlu'nun ‘’Annem Kovboylar ve Sarhoş Atlar’’ kitabıyla (En İyi Öykü Kitabı); Günay Çetao Kızılırmak'a ‘’Köstebek Yolları’’ adlı eseriyle; Erkan Karaaslan'a ise ‘’Kaplumbağalar Ölmesin’’ adlı kitabıyla (En İyi İlk Öykü Kitabı) ödülleri sunuldu. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar