Aşureyle caz, sufleyle kalp kırıklıkları bu kitapta bir arada

Aşureyle caz, sufleyle kalp kırıklıkları bu kitapta bir arada
Fatma Berber ve Sümeyra Gümrah Teltik’in Bir Porsiyon Sanat isimli kitapları Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Artı Gerçek-Fatma Berber ile Sümeyra Gümrah Teltik'in hazırladığı ve içinde İsmail Acar'dan Serhan Bali'ye, Sevin Okyay'dan Osman Serim'e kıymetli yazarların sanatla yemeği birleştirdikleri makaleleri bulunan 'Bir Porsiyon Sanat' adlı kitap Ayrıntı Yayınları etiketiyle raflarda.

isyanin-muzigi-her-an-bir-yerde-851941-1.jpg

Sümeyra Teltik

Yayınevinin "Fatma Berber ile Sümeyra Gümrah Teltik öyle güzel bir eser hazırladılar ki sizsiz boğazımızdan geçmedi, hep birlikte bu lezzetlerin tadına varalım, şöyle güzel bir damak yolculuğuna çıkalım, insanlık tarihimizi yemek kültürü üzerinden konuşalım istedik. Yazarlarımız ana malzeme olarak sanatı seçtiler, bir de öyle kıymetli isimleri bu sofraya davet ettiler ki sofra doldu taştı; edebiyattan müziğe, sinemadan tiyatroya, resimden mimariye derken kitaplarından, filmlerinden, şarkılarından, oyunlarından, resimlerinden tanıdığımız kıymetli pek çok isimle aynı sofrada buluşmuş olduk. Konuklarımız hem kendi eserlerindeki yemeklerin hikâyelerini anlattılar hem de yemek kültürü üzerinden bir toplumsal okuma yaptılar." notuyla yayımlanan kitap yemeğin tarih, sinema, edebiyat, müzik gibi disiplinlerdeki temsili üzerinden zihin açıcı bir okuma yapmaya olanak sunuyor.

isyanin-muzigi-her-an-bir-yerde-851940-1-001.jpg

Fatma Berber

02-bir-porsiyon-sanat-1663318537pp-w337-h557.jpg

SÜTLÜ NURİYENİN SANATTAKİ YERİ...

Aşureyle cazı, menemen ile Kral Lear’ı, sufleyle kalp kırıklıklarını, Harry Potter’daki büyülü yemekleri birlikte düşünmek bir yana tarhanayı, kahveyi, çayı, çikolatayı, baklavayı, sütlü nuriyeyi, turşuyu, kuru fasulyeyi ve daha pek çok yemeği, yiyeceği, ürünü sanatsal eserlerin hikâyeleri üzerinden okuyacak, tekrar tanıyacak ve bir daha tatmak isteyeceksiniz.

Baştan söyleyelim, bu kitap acıktırıyor. Hem bu lezzetleri yeniden keşfetmek istiyorsunuz hem de kitapta adı geçen her kitabı okumak, her filmi izlemek, her oyunu seyretmek, her eseri yeniden görmek…

“Bu kitapta yemeğin içinde sanat, sanatın içinde yemek aradık.

Zaten her ikisinin içinde de bir diğeri vardı;

biz onu yeniden görmeye çalıştık.”

Sevgili okur,

Lütfen buyurunuz soframıza, yazarlarımız

Ziyade olsun." (KÜLTÜR SANAT)

Kaynak:

Öne Çıkanlar