Belgesel yönetmeni Sibel Tekin'in tutuklanmasına tepki: O Ankara'nın, biz de onun tanığıyız

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin'in tutuklanmasına tepki: O Ankara'nın, biz de onun tanığıyız
Yayınlanma:
A+ A-
Belgesel yönetmeni, gazeteci ve akademisyen Sibel Tekin’in, yaptığı bir çekimde polis aracının da görünmesi nedeniyle evine baskın yapılarak gözaltına alınıp tutuklanmasına çok sayıda tepki geldi.

Artı Gerçek - Ankara'da yaptığı bir çekimde polis aracının da görünmesi nedeniyle evine baskın yapılan belgesel yönetmeni ve akademisyen Sibel Tekin’in tutuklanması, başta belgeselcilerin ve gazetecilerin olmak üzere çok sayıda sosyal medya kullanıcısının tepkisine neden oldu. Kullanıcılar hesapları üzerinden Tekin’e destek olarak, serbest bırakılmasını talep etti.

15 Aralık Perşembe günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Ankara’daki evinden gözaltına alınan Tekin, Ankara'da kış ve yaz saati uygulamasıyla ilgili yoksul bir mahalle olan ve "Küçük Moskova" ile anılan Tuzluçayır Mahallesi'nde işçi ve öğrencilerin günlük yaşamını çekiyordu. Çekimde polis servis aracının da göründüğü gerekçesiyle Ankara’da bulunan evine polis baskını yapılarak iki gün önce gözaltına alınmıştı. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Tekin,, ‘terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla tutuklanarak Sincan Cezaevine gönderildi.

Tekel Grevi, Gezi ve 10 Ekim’in de aralarında olduğu çok sayıda toplumsal olay ve eylemi kamerasıyla kaydederek belgeseller hazırlayan Tekin, Ankaralılar tarafından ‘kentin hafızası’ olarak anılır.

'O ANKARA'NIN, BİZ DE ONUN TANIĞIYIZ'

Tekin’in tutuklanma nedeni de sosyal medyada gündem oldu. Twitter kullanıcıları yaptığı paylaşımlarda Tekin’in serbest bırakılmasını talep etti.

Belgeselci Kazım Kızıl, “Sibel Tekin hem belgeselci, hem haberci, hem Hacettepe'de öğretim görevlisidir. Hakkındaki iddialar tutuklanması için uydurulmuş bahaneden başka bir şey değildir. O Ankara'nın, biz de onun tanığıyız. Sibel Hocamızı bırakın” diye yazdı.

Belgesel sinemacı Ümit Kıvanç da, “Sibel Tekin, yorulmak bilmeyen bir video-arşivci, eylemci, belgesel sinemacıdır. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızdır. Hakikat peşinde, değerli bir insan olduğu için hedef alıyorlar. Bir an önce ellerini üzerinden çekmeliler” dedi.

Gazeteci Özlem Akarsu Çelik "Sibel’i de tutukladılar! Yuh! Elinden düşmeyen kamerasıyla harika bir belgeselci. Bir görüntü mü lazım? Başvurduğumuz ilk kişi. Ankara İlef’in medar-ı iftiharı. Sokağın hafızası.Güzel insan. Sibel çıkacak, yine çekim yapacak. Yıldız’ın eşsiz röportajıyla” ifadelerini kullandı.

Belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan “Sibel Tekin arkadaşımızı geri istiyoruz” diye yazdı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar