Berlin Kürt Film Festivali 13 Ekim 2022 Tarihinde Başlıyor

Berlin Kürt Film Festivali 13 Ekim 2022 Tarihinde Başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Berlin Kürt Film Festivali 13 Ekim 2022 Tarihinde Başlıyor. Bu yıl Rojava'ya odaklanacak olan festival, 19 Ekim 2022 tarihine kadar sürecek.

Mehmet ALTUN

Artı Gerçek - Berlin Kürt Film Festivali 13 Ekim 2022 Tarihinde Başlıyor. Bu yıl Rojava'ya odaklanacak olan festival, 19 Ekim 2022 tarihine kadar sürecek.

Festivalin esmi sayfasında, "Bu yılki festivalimiz, Suriye Devletinde bulunan ve bir Kürt bölgesi olan Rojava'ya (Batı Kürdistan) odaklanıyor. Odak programında Rojavalı film yapımcılarının çalışmaları ve bölgeyle ilgili uluslararası filmler yer alıyor." şeklinde bir duyuru yer alıyor.

Festival içeriği Rojava'yı geniş bir bakış açısıyla, kültürel, sosyal, politik ve tarihi bağlamlarda yansıtmayı hedefliyor. Rojava'dan, batı Kürt diasporasından ve bölgeye ilişkin batılı perspektiften bakış açılarını, farklı anlayışlardan oluşan geniş bir mozaikle gözler önüne sermeyi amaçlıyor. Çok sayıda filmin festivale katkısının yanı sıra bir sanat sergisi ve Rojava'ya adanmış bir de panel gerçekleştirilecek.

Mîtosfilm tarafından 2002'de kurulan Berlin Kürt Film Festivali on ikinci festivalini Ekim 2022'de kutlayacak. Benzersizliğiyle Avrupa'da Kürt filmleriyle ilgili en büyük etkinlik olarak bilinen festival, 20 yıldan beridir dünyanın dört bir yanından Kürt sinemacıların katılımıyla gerçekleştiriliyor. Kürt sineması'nı Avrupalı sinemaseverlerle buluşturan "Berlin Kürt Film Festivali" bu yıl 13-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Geçen yıl yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kısmen sinema salonlarında kısmense online olarak gerçekleştirilen festival, bu yıl Berlin’deki Babylon Mitte, Moviemento ve FSK sinemaları olmak üzere 3 salonda yapılacak gösterimlerle gerçekleştirilecek.

Festivalde toplam 6 Kategoride 56 film gösterilecek. Bu kategorilerin listesi ve yarışacak filmlerin sayısı ise aşağıdaki gibi duyurulmuş.

Focus / OdakKategori "Kobani": 18 Film

Uzun Metraj Sinema Filmi Kategorisi: 10 Film

Belgesel Kategorisi: 13 Film

Kısa Film Kategorisi: 23 Film

Deneysel Film Kategorisi : 7 Film

Çocuk Filmi Kategorisi : 3 Fim

Festival, “Komşular” filmiyle açılış yapacak

Festival kapsamında "Babylon Mitte’de gerçekleşecek olan açılış töreninde, Kürt yönetmen Mano Khalil imzalı “Nachbarn” (Komşular) filmi gösterilecek. 2021 yapımlı film, yönetmenin çocukluğunun geçtiği Rojava'da Esad diktatörlüğü altında yaşayan Kürt bir ailenin başından geçenleri anlatıyor.

img-e7447.jpg

Focus programının bir diğer filmi olan ve yönetmenliğini Zeynê Akyolun yaptığı “Rojek” (2022/Kanada) adlı belgesel, Rojava hapishanelerindeki İŞİD üyelerinin itirafları üzerinden Rojava’daki radikal terörün izini sürüyor. Filmin gösterimi Yönetmen Zeynê Akyol ve film ekibinin katılımı ile gerçekleşecek. Zeynê Akyol bu olağanüstü filmin yapım sürecine ilişkin bilgi ve deneyimlerini izleyicileriyle paylaşacak."

img-e7457.jpg

İŞİD’e karşı kadın mücadelesi belgeselleri: “Heza” ve “Commander Arian” da festivalde gösterimi yapılacak filmlerden

Focus programı kapsamında gösterilecek olan ve Derya Deniz’in yönetmenliği yaptığı 2021 yapımlı “Heza” ve 2018 yapımlı “Commander Arian” (İspanya/Yönetmen: Alba Sotorra) adlı belgeseller, iki farklı kadın komutanın İŞİD terörüne karşı verdikleri amansız mücadeleyi ve bu kadın savaşçıların özgür yaşama bakış açılarına ışık tutuyor.

Almanya ve Irak Kürdistan’ı ortak yapımı olan ve Peter Ott’un yönettiği 2016 yapımlı “Das Milan Protokoll”, Irak ve Suriye arasındaki Kürt bölgelerinde çekilen ilk Alman uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor. Yönetmen Peter Ott bu filmde, bölgedeki uluslararası çıkar oyunlarının arka planı hakkında farklı bir bakış açısı sunuyor.

img-e7428.jpg

Başarılı yönetmen Rêber Doski’nin 2016 yılında çektiği Hollanda yapımı “Radio Kobanî” adlı belgesel film, Rojava'nın sınır kasabası Kobanî'de yaşanan savaşa odaklanıyor. Bu eşsiz filmde Kürt kadınlarının ve erkeklerinin İŞİD terörüne karşı sergilediği tarihi direniş ve bu savaşın Kobani şehrinde yarattığı yıkım, 20 yaşındaki Kürt muhabir Dilovan'ın gözünden aktarılıyor.

Rojavalı Yönetmen Shiar Abdi’nin yönettiği 2014 Suriye ve Almanya yapımı “The Road to Aleppo” (Halep'e Giden Yol) adlı uzun metrajlı film ise, annesini aramak için Almanya'dan Suriye'ye dönen bir Kürt kahramanın yaşadıklarına odaklanıyor.

img-e7456.jpg

Harmony” ardından Gani Mirzo konseri

Bu yıl ki festivalde, aslen Rojava'lı olan tanınmış Kürt müzisyen Gani Mirzo da ağırlanacak. Şu anda Barselona'da yaşayan müzisyen Gani Mirzo “Harmony” adlı filminin gösteriminden sonra, savaş mağduru Rojavalı çocuklara yönelik verdiği müzik eğitimine ilişkin deneyimlerini paylaşacak. Gani Mirzo, Rojava'daki mülteci kamplarında bulunan travmalı çocukların müzikle terapi edilmesi için verdiği mücadeleyi anlattığı “Harmony for After War” adlı belgeselinin gösteriminin ardından bir de konser verecek.

img-e7437.jpg

Focus programı kapsamında gösterilecek olan bir diğer önemli film, Ukraynalı yönetmen Alina Gorlova'nın “This Rain Will Never Stop” (Bu Yağmur Hiç Durmayacak) (2021, Ukrayna, Almanya, Litvanya) adlı belgeselidir. Suriye'nin Haseke kentinde Kürt bir baba ve Ukraynalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen 20 yaşındaki Andriy Süleyman'ın hikayesini anlatan “This Rain Will Never Stop”, savaşın kısır döngüsü içinde Suriye’den Ukrayna’ya geçmeye çalışan çaresiz bir ailenin trajik hikâyesine odaklanıyor. Yönetmen Alina Gorlova, ülkesi Ukrayna'da devam eden savaş nedeniyle bu yılki festivale katılamayacak.

img-e7471.jpg

Festival günlerinde sergi ve panller de gerçekleştirilecek

Bu yılki festival programının bir parçası olarak Barış Seyitvan’ın küratörlüğünü yaptığı Binxet isimli zengin bir güncel sanat sergisi düzenlenecek. Bu etkinlik kapsamında, eserlerinde Rojava'yı ele alan dokuz sanatçı (Ahmad Nabaz, Havîn El-Sindî, Jacopo Gallico, Khadija Baker, Leyla Toprak, Maryam Ashrafi, Z.Sarah Koessler, Zehra Doğan, Wirya Budaghi) çalışmalarını izleyicilerine sunacak. Bu yıla özgü olarak festival programını klasik sinemanın ötesine taşıyacak olan bu sergi boyunca, çeşitli multimedya çalışmaları ve performans sanatları Babylon Kino Mitte'de sergilenecek.

Festivale ayrıca Rojavalı Yazar Halim Yusuf da bir edebiyat okuması gerçekleştirecek.

Frstivalde odak konu dışında da dikkat çekici eserlerin gösterimi gerçekleştirilecek.

Çeşitli kategorilerde film gösterimlerinin gerçekleştirileceği festivalde Kurdwin Ayub'un Ulrich Seidl Filmproduktion ile birlikte çektiği ve dünya prömiyerini Berlinale'nin Karşılaşmalar bölümünde yapan “Sonne” (Güneş) (2022) adlı uzun metrajlı filmi, sosyal medya ve kendini keşfetme arasında sıkışmış gençleri konu alıyor.

img-e7461.jpg

Yine, Katalan yönetmen Anna Bofarull'un 2022 yapımlı "Sinjar" (İspanya) adlı filmi, İŞİD terörünün hayatlarında yarattığı derin yıkımın ardından; kendi kaderlerini çizmeye çalışan üç savaşçı kadının iç içe geçmiş hayat hikayelerini anlatıyor.

Yönetmen Florian Hofmann, DFFB (Beimg-e7472.jpgrlin Alman Film ve Televizyon Akademisi) mezuniyet filmi “Stille Post” (Sessiz Posta) (2021/Almanya) ise, savaş muhabirliği ve direniş bağlamında görüntülerin gücü ve manipülasyonu temasını işliyor.

Bu yıl küratörlüğünü sanatçı Leyla Toprak’ın yaptığı Deneysel Sinema programında ise, farklı görme biçimleri ve anlatı yollarıyla hem form hem de içerik olarak yenilikçi yaklaşımlar deneyen ve Kürtlerin yaşamını konu alan filmler yer alacak.

Yine festival kapsamında, çevre antropoloğu Şermin Güven, Kürdistan’ın Fırat ve Dicle havzasındaki ekolojik sorunlar, siyasal şartlar ve yerel halkın direnç stratejileri hakkında detaylı bilgiler sunacağı bir konferans verecek. Bu konferansa ekolojik sorunlara değinen çeşitli kısa filmler eşlik edecek.

Çocuk Filmleri de festivalde gösterimi yapılacak kategorilerden

Kısa Film Yarışma Seçkisi, Kürdistan'ın tüm bölgelerinden ve diasporadan farklı tematik ve estetik perspektifler sunacak. Bu yıl k jüri üyeleri (Hüseyin Hassan-yazar ve yönetmen, Havin al Sind-sanatçı, Mizgin Bilmen-yönetmen ve Guevara Namer-yapımcı) tarafından değerlendirilecek olan bu filmlerden üçü, para ödülü ile ödüllendirilecek. Festival programında ayrıca her yıl olduğu gibi, çocuklara dönük Kürtçe çocuk filmleri gösterilecek.

img-e7462.jpg

Festivalin son günü olan 19 Ekim Kapanış gecesinde sanatçılar Çarnewa Süleyman, Şilan ve Eniz şarkılarıyla, DJ Barış Cengiz seçkin müzik yelpazesiyle ve Yıldız Gültekin performanslarıyla seyirciyle buluşacak.

Berlin Senatosu Avrupa ve Kültür Departmanı ve Goethe Enstitüsü tarafından desteklenen 12. Berlin Kürt Film Festivali’nin sanat yönetmenliğini Kürt sinemacı Mehmet Aktaş yaparken, festival direktörlüğünü Roj Hajo üstleniyor. Bununla birlikte festival koordinatörlüğünü Lea Drescher ve Festivalin “Experimental” ve “Kids” bölümünün küratörlüğünü ise sanatçı Leyla Toprak gerçekleştiriyor.

Le Monde Diplomatique, taz, nd Journalısmus Von Links ve Filmlöwin festivalin medya sponsorları arasında yer alıyor. (Kültür Sanat)

Kaynak:

Öne Çıkanlar