Çand Ma'nın kitap ve bağlama kampanyasına destek çağrısı: Çocuklar için Kürtçe şarkılar söyleyelim

Çand Ma'nın kitap ve bağlama kampanyasına destek çağrısı: Çocuklar için Kürtçe şarkılar söyleyelim
Ma Music Koordinatörü Şerko Kanîwar, Çand Ma bünyesinde kurulacak Ehmed Hüseynî Kütüphanesi için kitap, iki bin bir Surlu çocuk için ise bağlama kampanyası için destek çağrısında bulundu: "Sur’un eteklerinde çocuklar için Kürtçe şarkılar söyleyelim."

Artı Gerçek - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 17 Mart’ta çocuklar için açılan Çand Ma, kültür sanat çalışmalarını sürdürüyor. Çand Ma bünyesinde kurulacak Ehmed Hüseynî Kütüphanesi için kitap, iki bin bir çocuk için ise bağlama kampanyası başlatan Ma Music Center'in Koordinatörü Şerko Kanîwar, kampanyaya destek çağrısında bulundu.

Kurmayı planladıkları kütüphaneye Kürt yazar “Ehmed Hüseynî”nin isminin verileceğini belirten Kanîwar, Sur’da yaşayan iki bin bir çocuğa da bağlama hediye edilip, eğitim verileceğini söyledi.

EHMED HÜSEYNÎ KÜTÜPHANESİ

Bir toplumun kültürüyle ayakta durduğunu bu nedenle örnek bir kütüphane kurmak istediklerini dile getiren Kanîwar, “Toplumun birçok şeyi çalınabilir ancak ayakta tutan bir şey varsa o da kültürdür. Yani bir toplum, bir millet, bir ırk, kültürü kalmışsa kendini yeni hedeflere ulaştırabilir. Çand Ma’yı açtık. Burada bir oda sadece kütüphane olacak. Değerli ve kıymetli Kürt bir yazar ve şair ‘Ehmed Hüseynî’nin adını kütüphaneye verdik” diye belirtti.

KÜRTÇE KİTAP KAMPANYASI

Kütüphaneyi bir yıl içinde açmayı planladıklarını kaydeden Kanîwar, şu ana kadar sekiz bin kitabın bulunduğu kütüphane için sadece Kürtçe kitaplar istediklerini aktardı. Kanîwar, “İsteyen mail, telefon ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşarak, kitap alabilirler. İsteyen maddi destek sunabilir, bizler kitabı alabiliriz” ifadelerini kullandı.

2 BİN 1 ÇOCUĞA BAĞLAMA KAMPANYASI

Kanîwar, şöyle devam etti: “Bir aile genç yaşta kaybettikleri bir akrabaları için 1000 kitap bağışlayıp, sponsor olmak istedi. Biz de bir rafı bu aileye ayıracağız. Kitap alacak olanlar bizimle iletişime geçerse kütüphanede olan kitaplarla aynı kitapların alınmasının önüne geçmiş oluruz. Ayrıca buradan yerel yöneticilere, iş insanlarına duyurmak istiyorum; Súr’da iki bin bir çocuk için bağlama almak istiyoruz. İki bin bir bağlama alıp, Sur’da yaşayan çocuklara hediye etmek istiyoruz. Siz de bağlama hediye edebilirsiniz. Bu bağlamalarla Sur’un eteklerinde Kurdistan çocukları için Kürtçe şarkılar söyleyelim.”

Kanîwar, Ma Music, Zarok Ma ve Çand Ma telefon numaraları veya mail yoluyla iletişime geçilebileceğini aktardı. (MA)

Öne Çıkanlar