Celadet Elî Bedirxan'a saygı gecesinde 'Hawar' sergisi

Celadet Elî Bedirxan'a saygı gecesinde 'Hawar' sergisi
İstanbul'da 26 Nisan Cuma akşamı, sürgünde Hawar adlı dergiyi çıkaran Kürt dilbilimci, yazar Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek. Saygı gecesi kapsamında, fuaye alanında Hawar dergisinin tüm sayıları sergilenecek.

Artı Gerçek- İstanbul’da 26 Nisan Cuma günü, Kürt dilbilimci, gazeteci yazar ve siyasetçi Celadet Elî Bedirxan'ın anısına düzenlenecek saygı gecesinde ayrıca bir sergi yapılacak. Cemal Reşit Rey salonunun fuaye alanında yapılacak sergide Hawar dergisini ilk sayıdan son sayıya kadar görmek mümkün.

Kürtçede Latin alfabesinin ilk kez kullanıldığı Hawar(Çığlık) dergisinin tüm sayılarını toplayan yazar ve çevirmen Fırat Ceweri, bir araya getirdiği sayıları 1998 yılında Nûdem yayınları aracılığıyla yeniden yayınladı.

fotoram-io-28.jpg

HAWAR DERGİSİNİN ÇIKIŞI

Kürtçe yayıncılıkta bir ekol olarak kabul edilen Hawar dergisi,15 Mayıs 1932'de, Suriye'nin başkenti Şam'da yayınlanmaya başladı. Dergi, Celadet Ali Bedirxan tarafından Şam'a yerleştikten sonra çıkarıldı. Derginin ilk 23 sayısı hem Latin hem de Arap alfabesiyle basıldı ancak 24’üncü sayıdan itibaren yalnızca Latin alfabesiyle yayınlandı. 1943'e kadar yayınlanan Kürtçe edebiyat dergisinin toplam 57 sayısı basıldı. Hawar (Çığlık), Kürtçede Latin alfabesinin ilk kez kullanıldığı dergi olma özelliğini taşıyor.(KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar