Cem Demirer imzalı Noksan'a Cannes'dan ödül

Cem Demirer imzalı Noksan'a Cannes'dan ödül
77'nci Cannes Film Festivali'nin seçksinde yer alan tek Türkiye yapımı film olan Cem Demirer imzalı Noksan, festivalde 'Semainde de la Critique' bölümünde yarıştı. Film, Canal+ Ödülü'nün sahibi oldu.

Artı Gerçek - İlk uzun metrajlı filmi “Mendirek” ile dünya prömiyerini Atlanta Film Festivali’nde gerçekleştiren ve 29. Adana Altın Koza Film Festivali’nden iki ödülle ayrılan yönetmen Cem Demirer’in Cannes Film Festivali'nin 'Semainde de la Critique' bölümüne seçilen filmi Noksan, Canal+ Ödülü'nün sahibi oldu.

Demirer'in, yapımcılığını Berfin Demirat ile birlikte üstlendiği kısa filmi “Noksan” dünya prömiyerini 20 Mayıs'ta 77'nci Cannes Film Festivali'nde yapmıştı.

AYNI SEÇKİDE KEN LOACH, WONG KAR WAİ, FRANÇOİSE OZON GİBİ İSİMLER YER ALDI

Bu sene 11 uzun ile 13 kısa filmin seçildiği ve Fransız Eleştirmenler Sendikası tarafından yeni yeteneklerin ödüllendirilmesi için 1962’den beri aralıksız düzenlenen bu seçkide, önceki yıllarda Ken Loach, François Ozon, Wong Kar Wai gibi isimler yer almıştı.

Lunaparkta çalışırken yaşadığı içsel bunalımla birlikte farklı insan ve varlıklarla etkileşime giren ana karakteri Mert’in anlam arama çabasına tanıklık ettiğimiz filmde, Demirer kameranın ve sinemanın tüm olanaklarını zorlayarak deneysel bir performansa imza atıyor.

BU YIL CANNES'DAKİ TEK TÜRKİYE YAPIMI FİLM

Mert karakteriyle başrolde olan Haydar Şahin’e, Şencan Aslan, Barış Yılmaz Gündüz, Aydın Erek ve Alev Karaçam’ın eşlik ettiği “Noksan” bu yılki festival programında Türkiye’yi temsil edecek tek yerli yapım olma özelliğini taşıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar