Çevirmen ve yazar Kemal Atakay hayatını kaybetti

Çevirmen ve yazar Kemal Atakay hayatını kaybetti
Yayınlanma:
A+ A-
Dante, Calvino, Pavese, Eco gibi yazar ve şairlerin çevirmeni Kemal Ahmet Atakay hayatını kaybetti.

Yakın dostu ve üniversiteden sınıf arkadaşı şair Mete Özel'in verdiği bilgiye göre, Atakay 30 Eylül Çevirmenler Günü'nde saat 12.30-01.00 dolaylarında girdiği şeker komasının ardından akciğerine pıhtı atması sonucu yaşama vede etti.
Kemal Atakay'ın yaptığı çeviriler arasında Dante'nin İlahi Komedya'sı dahil olmak üzere, Giacomo Leopardi, Umberto Eco, Cesare Pavese, Guido Cavalcanti, İtalo Calvino gibi yazar ve şairlerden çok sayıda eser bulunuyor.


Atakay'ın cenaze töreni yarın (02.10.2022, pazar günü), Kartal Ahmet Yılmaz Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından, Yeni Şeyhli aile mezarlığında toprağa verilecek.

İstanbul Doğumlu Kemal Atakay, İtalyan Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuştur. İtalyanca Turist Rehberliği de yapan Atakay, sonradan Fransızca, Japonca, Almanca gibi dilleri de öğrenmişti. Atakay'ın dillere karşı özgün bir ilgisi vardı, bildiği dilleri vurgularıyla birlikte simultane çeviri yapabilecek düzeyde konuşabiliyordu.