Daron Acemoğlu ve Simon Johnson'ın 'İktidar ve Teknoloji' kitabı Türkçede

Daron Acemoğlu ve Simon Johnson'ın 'İktidar ve Teknoloji' kitabı Türkçede
Yayınlanma:
A+ A-
Daron Acemoğlu ve Simon Johnson'ın İktidar ve Teknoloji kitabı Cem Duran'ın çevirisiyle Doğan Kitap'tan yayınlandı. Acemoğlu ve Johnson bu çalışmalarında, küçük bir grubun kontrolü altında olan teknolojiyi iktidar kavramı etrafında yeniden tartışıyor.

Artı Gerçek - Akademik çalışmalarına Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde devam eden ekonomist Daron Acemoğlu ve Simon Johnson'ın hız kesmeden gelişen teknolojiyi, modern dünyanın iktidar tertiplerini belirleyen bir fenomen olarak tarihsel ilerlemenin uğrakları etrafında ele alan çalışması "İktidar ve Teknoloji" Doğan Kitap etiketiyle Türkçeye kazandırıldı.

Kitabın açıklaması:

"Tarih boyunca teknoloji ve ilerleme el ele yürüyen iki kavram olarak değerlendirildi. Teknoloji çoğu zaman gücü elinde bulunduranlar tarafından yönlendirildi, ancak her zaman toplumun yararı gözetilmedi.

Bugün teknoloji küçük bir grubun kontrolündeyken, iktidar ile teknoloji ilişkisini yeniden düşünmek elzem.

Daron Acemoğlu ve Simon Johnson bu ilişkiyi tarihsel süreçte ele alıp teknolojiye gözetim değil, demokratikleşme aracı olarak yeniden yön verilmesi gerektiğini savunuyorlar. Ekonomi ve tarihten ustalıkla süzdükleri bilgiler ışığında yeni bir vizyon öne sürüyorlar."

Künye:

Barkod: 9786256570207

Sayfa Sayısı: 520

Ebat: 14 x 23 cm

Yayın Tarihi: Kasım 2023

Kategori: Araştırma - İnceleme

DARON ACEMOĞLU HAKKINDA

Daron Acemoğlu, MIT’de en yüksek fahri unvan olan Enstitü Profesörlüğü sahibidir. Refahın ve yoksulluğun tarihsel kökenleri, yeni teknolojilerin ekonomik büyüme, istihdam ve eşitsizlik üzerindeki etkileri konularını yirmi beş yıldır araştırıyor. Ulusların Düşüşü, Dar Koridor(JamesRobinson’la birlikte) adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlanmıştır.

SİMON JOHNSON HAKKINDA

Simon Johnson, MIT Sloan School’da Ronald A. Kurtz Girişimcilik profesörüdür. IMF’de baş ekonomistlik yapmış olan Johnson, otuz yıldır dünya ekonomik krizleri ve iyileşmeleri üzerine çalışıyor. Jump-Starting America(Jonathan Gruber’le),White House Burningve13 Bankers(James Kwak’la) kitaplarının yazarıdır. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar