Dolmabahçe Sarayı'ndaki restorasyon çalışması ekimde tamamlanacak

Dolmabahçe Sarayı'ndaki restorasyon çalışması ekimde tamamlanacak
Yayınlanma:
A+ A-
Dolmabahçe Sarayı'nın dış bölümündeki orijinal duvarlarda başlayan restorasyonun ekim ayında tamamlanacağı öğrenildi. Milli Saraylar Restorasyon Başkanı, "Sadece bakım ve onarımı gerçekleştirilmiş olacak , farklı bir şey ile karşılaşılmayacak" dedi.

Artı Gerçek - Dolmabahçe Sarayı'nın dış bölümünde yer alan Saltanat Kapısı'nın da bulunduğu 770 metrelik orijinal duvarlarda Nisan ayında başlayan restorasyon çalışması devam ediyor. Milli Saraylar Başkanlığı'nın üst harpuşta örtüsünde zamanla oluşan hasarlardan dolayı çalışma başlattığı noktada restorasyon sürecinin Ekim ayı sonunda tamamlanacağı öğrenildi.

DHA'nın aktardığına göre, Milli Saraylar Restorasyon Dairesi Başkanı Gökşen Yılmaz, “Çalışmamızın şu anda Horasan sıva dolgusunu devam ettiriyoruz. Ekim ayının sonuna doğru da çalışmalarımızı bitirmeyi planlıyoruz. Duvarlar orijinalinde ne ise, aynı şekilde projemizdeki gibi devam edecek. Sadece bakım ve onarımı gerçekleştirilmiş olacak, farklı bir şey ile karşılaşılmayacak" dedi.

Dolmabahçe Sarayı 1856 yılında Sultan Abdülmecid döneminde inşaatı tamamlanmış bir yapıdır olduğunu belirten Yılmaz şöyle devam etti:

"Döneminin sosyal ve sanatsal etkinliklerini, değişimlerini kültürel yansımalarını mimari olarak da içinde barındıran bir yapıdır. Batılılaşma döneminin 19. yüzyılda yoğunlaştığı bir dönemde Boğaziçi Sahili'nde bir prestij sarayı olarak inşa edilmiştir. Aynı zamanda kentin hızla büyüyen silüetinde de değişime neden olmuştur. Topkapı Sarayı'nda zamanla ihtiyaçlara göre genişleyen bir yapılar topluluğu söz konusuyken, aksine Dolmabahçe Sarayı'nda önceden planlanan tamamen ihtiyaç dahilinde yapılmış bir ana yapı, yüksek duvarlarla çevrili bir yapı, mimari bütünlüğe sahiptir. Dolmabahçe Sarayı deniz tarafından yine Sanayi Devrimi'nin güzel yansımalarından olan zarif demir döküm parmaklıklarla çevriliyken, kara tarafından ise 770 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrilidir"

EKİM'İN SONUNDA ÇALIŞMALARIMIZI BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ

Horasan sıva dolgusu ile çalışmaların sürdüğünü belirten Yılmaz, “ Nisan ayı gibi başlamıştık çalışmalarımıza, Ekim'in sonuna doğru da çalışmalarımızı bitirmeyi planlıyoruz. Duvarlar elbette orijinalinde ne ise, aynı şekilde projemizdeki gibi devam edilecek. Sadece bakım ve onarımı gerçekleştirilmiş olacak, farklı bir şey ile karşılaşılmayacak. Sarayın yapımından itibaren var olan duvarlar, söylediğim gibi, Topkapı Sarayı'nın aksine burada farklı bir şekilde yorumlanan çevre duvarları söz konusu. Zaten, zaman zaman Milli Saraylar Restorasyon Daire Başkanlığı olarak bakım ve onarım çalışmalarını yürütmekteyiz" şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar