Düsseldorf Kürt Film Festivali'nin ödülleri sahiplerini buldu

Düsseldorf Kürt Film Festivali'nin ödülleri sahiplerini buldu
Almanya’nın Düsseldorf şehrinde bu yıl ilk kez düzenlenen Düsseldorf Kürt Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi. Festivalde, kısa film dalında 4 ödül verildi. Mano Khelil’in 'Cîran' filmi 'Yılmaz Güney Film Ödülü’ne layık görüldü.

Artı Gerçek- Art Media'nın düzenlediği 1. Düsseldorf Kürt Film Festivali'nde (DKFF) 30'u aşkın uzun ve kısa metrajlı filmlerin yanı sıra belgesel gösterimi yapıldı. 'Komina Film a Rojava', Alman-Kürt Enstitüsü, Rosa-Luxemburg Vakfı, Dayanışmanın Sesi Derneği, Mosaik e.V., Hochfeld Kültür Merkezi ve BiBaBuZu Kitapevi desteğiyle gerçekleşen festivalin odak noktası 'Ezidiler' oldu.

ekran-goruntusu-2024-04-29-142843.png

Mano Khelil’in 'Cîran' filmi 'Yılmaz Güney Film Ödülü’ne layık görüldü. Maria Binler’in 'Eren' belgeseli 'İnsan Hakları Ödülü'nü alırken Reger Azad Kaya'nın 'Gava Şitil Mezin Dibin' filmi de 'Halil Dağ Direnen Sinema' ödülünün sahibi oldu. Derya Deniz’in yönetmenliğini yaptığı 'Hêza' belgeseli de 'Jîna Emînî' ödülüne layık görüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, festivalde, kısa film dalında 4 ödül verildi. 'Bakur' dalında 'Stêrka li Ser Xetê' adlı çalışmasıyla Bêrîvan Saruhan, 'Rojava' dalında 'Xewn' filmiyle Gulê Welat, 'Başûr' dalında 'Paths' filmiyle Azhin Kawa ve 'Rojhilat' dalında 'Russian Vodka' filmiyle Seyed Payam Hosseini ödül aldı.

FESTİVALİN KAPANIŞ FİLMİ 'BERBÛ' OLDU

Ödül töreninden önce 'Berbû' filmi gösterildi. Filmin yönetmeni Sevinaz Evdikê şöyle konuştu:

"Büyük bir mücadele veriliyor. Çok ağır bedeller ödeniyor. Umudumuz anaların gözyaşı dökmeyeceği günlere ulaşmak. Yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ama biz zor koşullarda bile her zaman eleştirel yaklaşıyor ve daha sanatsal olması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar