Efes'te son keşif: 1400 yıllık Bizans Mahallesi bulundu

Efes'te son keşif: 1400 yıllık Bizans Mahallesi bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Efes Antik Kenti kazılarında, bir yangın tabakasının altında milattan sonra 7. yüzyıla ait dükkanlar ve bir mahallenin kalıntıları bulundu. Bizans Dönemi'ne tarihlendirilen mahallede keşfedilen buluntular, Pompei'de keşfedilen buluntularla kıyaslanıyor.

Artı Gerçek - Avusturya Bilimler Akademisi (ÖAW) Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü ve Efes Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Sabine Ladstatter, 2022 kazılarında şaşırtıcı düzeyde sıradışı bir bulguya ulaştıklarını söylüyor. Kazı faaliyetleri sırasında arkeologların erken Bizans Dönemi'ne tarihlenen dükkanlarla yerel bir mahalleyi ortaya çıkardığını söyleyen Ladstatter, “Bu, şu anda antik kentin kült yapılarından olan yamaç evlerin 50 yıl önce bulunmasından bu yana Efes’teki en önemli keşiftir!” diyor.

efes4.jpeg

Kazı başkanı Ladstatter: "Odalardaki tüm ev eşyalarının üzerini kalın ve yoğun bir yangın tabakası örtmüş. Böylece hepsi gelecek nesiller için korunmuş. Kronolojik olarak farklı zamanlara tarihlenseler bile bu buluntu, Pompei arkeolojik alanıyla karşılaştırılabilir!" diyor.

efes6.jpeg

Ortaya çıkarılan buluntuların mükemmel şekilde korunduğunu belirten Ladstatter'a göre, "bölge milattan sonra 614-615 yılında aniden yok olmuş. Odalardaki tüm ev eşyalarının üzerini kalın ve yoğun bir yangın tabakası örtmüş. Böylece hepsi gelecek nesiller için korunmuş. Kronolojik olarak farklı zamanlara tarihlenseler bile bu buluntular, Pompei arkeolojik alanıyla karşılaştırılabilir," nitelik taşıyor.

efes8.jpeg

Ortaya çıkarılan bölgenin Roma kentinin siyasi merkezi olan Yukarı Agora’nın bitişiğindeki Domitian Meydanı’nda konumlandığını belirten Ladstatter, 170 metrekarelik bir alanda birkaç dükkandan oluşan küçük ölçekli yapı hakkında şu bilgileri veriyor: “Odalar 3-4 metre yüksekliğe kadar korunmuş ve tamamen büyük bir yıkım tabakasıyla örtülmüş. Tabakaların altından inanılmaz derecede zengin bir buluntu topluluğu ortaya çıktı. Sayıları binlerle ifade edilen seramik kaplar bulundu. Bunların arası midye ya da istiridye gibi deniz ürünlerinin kalıntılarıyla dolu. Tüm durumdaki kaseler ya da tuzlanmış uskumruyla doldurulmuş amforalar / çömlekler (in-situ halde) çıkarıldı.”

0a411e17-a7a6-4bad-9a89-a81a8fa3bff1-001.jpg
Foto: Efes Kazı Arşivi

Kazı Başkanı Sabine Ladstatter, kazı alanında bu sezon sürdürülen faaliyetlerde ortaya çıkarılan sıradışı ve kendi ifadesiyle, Pompei buluntularıyla karşılaştırılabilecek düzeydeki keşifler hakkında konuşurken; “Ayrıca şeftali, badem ve zeytin çekirdeklerinin yanı sıra kömürleşmiş bezelye ve baklagillere ait tohumlar da diğer buluntular arasında. Özellikle dört altın sikke ve bronz sikkelerin bulunduğu birkaç dükkanın kasası dikkat çekici. Kazılan odalar mutfak, depo, taberna, kandil ve Hristiyan hacı hediyelik eşyalarının bulunduğu dükkan ve ekli bir satış odası olan bir atölyedir. Burada Hristiyan hacılara hediyelik olarak satılan ve boyunda taşınabilen çok sayıda küçük hacı şişesi keşfedildi.” diyor.

c0902ab1-143c-4b06-a804-2c1a3391c3ae-001.jpg
Foto: Efes Kazı Arşivi

Arkeolojik bulguların ani, dramatik ve önemli bir yangın tahribatını gösterdiğine değinen Ladstatter, bulunan tohumların hangi yıl olduğunu netleştirileceğini aktarıyor. (AA)

Öne Çıkanlar