Friends'in Chandler Bing'i Matthew Perry kimdir?

Friends'in Chandler Bing'i Matthew Perry kimdir?
Yayınlanma:
A+ A-
Friends' dizisinde canlandırdığı Chandler Bing karakteriyle tanınan Matthew Perry 54 yaşında öldü. İşte Friends dizisiyle dünya çapında tanınan Matthew Perry'nin yaşamından detaylar...

Artı Gerçek - NewYork'ta altı genç arkadaşın hayatını konu alan ve 10 sezon süren ikonik dizi Friends'te canlandırdığı Chandler karakteriyle geniş bir izleyici kitlesi tarafından tanınan Matthew Perry, Los Angeles'taki evinde ölü bulundu.

1994 yılından 2004 yılına kadar yayımlanan ve ABD'de 52,2 milyon kişi tarafından izlenen final bölümü 2000'lerin en çok izlenen TV dizisi bölümü olarak kayıtlara geçen yapımda, hazırcevap kişiliği ve sarkastik tek cümlelik yanıtlarıyla insanları kendisine bağlayan bir karakter olan Chandler ile tanındı.

Sanatçının ölüm haberini ilk duyuran basın kuruluşları LA Times ve TMZ, aktörün evindeki küvette tepkisiz halde bulunduğunu söyledi.

02da0f80-765f-11ee-a503-4588075e3427.jpg

KANADA BAŞBAKANI OLACAK JUSTİN TRUDEAU'YLA AYNI İLKOKULDA OKUDU

Perry 1969'da ABD'nin Massachusetts eyaletinde doğmuş, Kanada'nın başkenti Ottawa'da büyümüştü. Perry sonradan Kanada Başbakanı olacak Justin Trudeau'yla aynı ilkokulda okumuştu.

Genç bir yaşta, aktör olmak için Los Angeles’a taşındı. 1980’lerde Boys Will Be Boys’ta Chazz Russell karakterini canlandırdı. Daha sonra da gençlik dizisi Dance ‘Til Dawn’da Christina Applegate ile rol aldı.

EMMY ADAYLIĞI

Perry 10 sezon boyunca alaycı hazırcevap karakteriyle bilinen Chandler Bing'i canlandırdı ve 2002'de Emmy adaylığı elde etti. Friends, Perry ve rol arkadaşları Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc ve David Schwimmer'ın bölüm başına 1 milyon dolar kazanmasıyla 90'lı yılların en gözde dizisi oldu.

Jennifer Aniston, Courteney Cox, David Schwimmer, Matt LeBlanc ve Lisa Kudrow'un da yer aldığı komedi dizisi 1994'te yayımlanmaya başladıktan sonra tüm zamanların en başarılı dizilerinden biri oldu.

Perry Fools Rush In, Almost Heroes, The Whole Nine Yards ve 17 Again adlı filmlerde de rol aldı.

src-340x1912xfriends-dizisinin-yildizi-matthew-perry-evinde-olu-bulundu.jpg

EN SON ESKİ ABD SENATÖRÜ TED KENNNEDY'İ CANLANDIRDI

Son olarak 2017’de The Kennedys: Decline and Fall dizisinde, ABD’nin öldürülen başkanı John F. Kennedy’nin kardeşi, Eski ABD Senatörü Ted Kennedy’yi canlandırmıştı.

'FRIENDS... SONUNA KADAR'

Perry 2004 yılında yayınlanan Friends ... 'Til the End adlı kitabında "Diziye başladığımda 24 yaşındaydım, bittiğinde 34 yaşında olacağım ve bunlar bir insanın hayatında gerçekten önemli yıllar. Bu yüzden her şeyi herkesin önünde yapmak zordu. İlk başta 'Ünlü oldum ve bu tam da hayatım boyunca istediğim şeydi' gibi bir his yaşıyorsunuz. Ama sonra 'Keşke herkes bana bakmayı kesse' diye düşündüğünüz münzevi bir dönemden geçiyorsunuz. Ve sonunda, umarım, tüm bunları atlatırsınız. Aileniz ve iyi arkadaşlarınız gibi hayatınızda size zemin hazırlayan şeyler bulursunuz." diyor.

v2friendss-1656770147.jpg

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE YILLARI

Başarısına rağmen Perry perde arkasında bağımlılıkla mücadele etti ve yıllar içinde 15 kez tedavi gördü. 2016'da İngiliz BBC Radio 2'ye verdiği demeçte Friends'in 3 ila 6. sezonlarının çekimlerini hatırlamadığını söyledi.

2013 yılında PEOPLE'a kapak olan bir haberde aktör, alkol ve Vicodin kullandığını açıkladı. Doktorunun bu ilaçları Perry'e 1997'de geçirdiği Jet Ski kazasından sonra yazdığını söylemişti.

Oyuncu bağımlılığıyla ilgili bir başka açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı:

"Alkol ve haplarla ilgili büyük bir sorunum vardı ve duramıyordum...Sonunda işler o kadar kötüye gitti ki saklayamadım ve herkes öğrendi."

Perry daha sonra bağımlılıkla mücadele konusunda kamusal bir fayda sağlamak için Malibu'da bir erkek rehabilitasyon tesisi olan Perry House'u kurdu.

BAĞIMLILIK ALANINDAKİ ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI ONURLANDIRILDI

2015 yılında tedavi merkezi Phoenix House tarafından bağımlılık alanındaki çalışmaları dolayısıyla onurlandırıldı. Konuyla ilgili The Hollywood Reporter'a verdiği demeçte "30 yıl boyunca uyuşturucu sorunu yaşayıp sonra bunun 28 günde çözülmesini bekleyemezsiniz" dedi.

1042726-1536651846.jpg

'ANLAYIŞLI VE SABIRLIYDILAR'

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing adlı anı kitaplarının yayımlanmasından önce PEOPLE'a konuşan aktör, Friends dizisindeki oyuncu arkadaşlarının bağımlılığı sırasında etrafında toplandığını belirterek, "Anlayışlıydılar ve sabırlıydılar" dedi.

Perry rol arkadaşlarının o dönemki tutumlarını şöyle anlattı:

"Tıpkı penguenler gibi. Doğada bir penguen hastalandığında ya da yaralandığında, diğer penguenler onun etrafını sarar, onu destekler ve penguen kendi başına yürüyene kadar etrafında dolaşırlar. Oyuncular da benim için bunu yaptı"

1207781-1527371017.jpg

'BİRBİRİNE SIKI SIKIYA BAĞLI BİR GRUP'

2021 HBO Max'in özel bir bölümle ekibi yeniden bir araya getirmesini "Gerçekten birbirine yakın, sıkı sıkıya bağlı ve birbirini seven bir grup" sözleriyle tanımladı.

Friends 2004'te sona erdiğinde, Perry başka bir ekran hitinde yer bulmakta zorlandı. Oynadığı Studio 60 on the Sunset Strip, 2006- 2007 arasında NBC'de sadece 22 bölüm yayınlandı.

2011'de Mr. Sunshine'ı yarattı, ancak ABC komediyi dokuz bölüm sonra iptal etti. NBC'deki komedisi Go On da 2013'te bir sezon sürdü. Ardından, 2015-17 arasında üç sezon boyunca CBS'in The Odd Couple'da Thomas Lennon ile birlikte rol aldı. (Kaynak: People)

Öne Çıkanlar