Hafta sonu kim, nerede?

Hafta sonu kim, nerede?
Yayınlanma:
A+ A-
Konserlerden vizyona giren yeni filmlere, festivallerden söyleşilere, hafta sonunun en iyi kültür sanat etkinlikleri ajandamızda...

Artı Gerçek - Sonbaharın gelmesiyle kültür sanat alanındaki etkinlikler hızlandı, yepyeni sergiler açılıyor, konserler ve festivaller şehre yayılıyor, söyleşiler düzenleniyor, bize de tüm bunların tadını çıkarmak kalıyor. 21-23 Ekim tarihleri arasında vizyona giren yeni filmleri, gerçekleşecek konserleri, etkinlikleri derledik.

KONSER

eooujnvwmaedkji.jpg

LAWJE'DEN DENBGBÊJLERE VE STRANBÊJLERE SELAM...

Özellikle Hakkari müziği üzerine eğilen ve Hakkari müziğinin Kürt müziği içindeki yeri üzerine hem teorik hem pratik çalışmalar yapan Lawje, bu akşam Moda Sahnesi'nde. Dengbêj ve stranbêj geleneğini sürdüren ekip sahnede kiramlar, heyranoklar, şeşbendiler seslendirecek.

Yer: Moda Sahnesi

Tarih: 21 Ekim, 20.30

crr.jpg

MODERN CAZ EFSANESİ İSTANBUL'DA

Modern cazın efsane ismi Amerikalı davulcu ve besteci Mark Guiliana, The Sound of Listening albümünün turnesi kapsamında, 21 Ekim Cuma akşamı, saat 20.00’de CRR Konser Salonu’nda konser verecek. Guiliana’ya konserde; kontrbasta Jasper Høiby, piyanoda Jason Lindner, saksafonda Jason Rigby eşlik edecek.

Yer: CRR Konser Salonu

Tarih: 21 Ekim 2022, 20:00

100-metal-sunar-doom-over-istanbul-2022-gol88.jpg

DOOM OVER HEYECANI BAŞLIYOR

Swallow the Sun, Avatarium ve Dark Matter Doom Over istanbul konserleri kapsamında 23 Ekim akşamı Zorlu PSM %100 Studio’da!

Bu yıl birincisi gerçekleştirilen Doom Over Istanbul’da Finlandiya’dan Swallow the Sun, İsveç’ten Avatarium ve İran’dan Dark Matter grupları Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde bir araya geliyor. Uzun süredir Türkiye’ye beklenen 3 grup Duality ve Vera Müzik organizasyonuyla seyircisiyle buluşacak.

Yer: Zorlu PSM, %100 Studio

Tarih: 23 Ekim 2022, 18:45

ylc-8418-51482-056523.jpg

PİNHANİ ANKARALI DİNLEYİCİSİYLE BULUŞUYOR

Pinhani bu akşam, Milyon Performance Hall Sahnesi’nde sevenleriyle buluşuyor.

Yer: Milyon Performance Hall

Tarih: 21 Ekim 2022, 21:00

TİYATRO

demiryolu-hikayecileri-19496.jpg

KORKUYU BEKLERKEN KUMBARACI 50'DE

Oğuz Atay’ın “Korkuyu Beklerken” adlı eserindeki “Demiryolu Hikayecileri”, “Unutulan” ve “Beyaz Mantolu Adam” hikayelerini, Yiğit Sertdemir sahneye uyarladı ve yönetti. Terk edilmiş bir demiryolu istasyonunda, seyyar hikaye satıcılığı yapan üç kişinin hikayesini; geriye kalan son kişi seyirciye aktarıyor. Unutulan ve Beyaz Mantolu adam hikayeleri ise, kalan son kişinin hikayesine eşlik ediyor.

Oyun, Oğuz Atay'ın; edebi zekası ve ironik dili aracılığıyla okuyucusu ile kurduğu yalın ilişkiyi; sahne üzerinde koruyarak, hikayeleri aynı izlekle seyirciyle paylaşıyor.

Yer: Kumbaracı50

Tarih: 21 Ekim 20.30

7240529-7538.jpg

'BU BİZİM KAZANMIŞ HALİMİZ'

Bora Karakul'un tek kişilik oyunu Hiçbir Şey, bu akşam Ankara Fade Stage'de. Anlattıklarından öte anlatamadıkları ile öne çıkan bir oyun "Hiçbir Şey’’… Modern yaşamla yüzleşen bir adamın anlamaya ve tanımlamaya çabalayan kırık dökük hikayesi.“Belki bir yerlerde bir çelişki vardı ve hepimiz kaybettik. Ya da hepimiz kazandık ve bu bizim kazanmış halimiz…”

Yer: Ankara - Fade Stage and Coffee

Tarih: 21 Ekim 2022 Cuma

https://biletinial.com/tiyatro/hicbir-sey-fade-sta

sureyya-karacabey.jpg

SÜREYYA KARACABEY AMED'DE

Süreyya Karacabey'in konuşmacı olduğu Şano û Dem semineri Amed Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleşecek. Festival kapsamında 18 tiyatro oyunu sahnelenecek. Ayrıca 2 seminer ve 1 atölye düzenlenecek.

Tarih: 22 Ekim 12.30

SİNEMA

l-intro-1655410505.jpg

İYİ ŞANSLAR LEO GRANDE BUGÜN VİZYONA GİRİYOR

2022 Sundance Film Festivali’nde açılışını yapan filmde başrolü iki Oscar ödüllü Emma Thompson ile Peaky Blinders’da rol alan Daryl McCormack paylaşıyor.

Nancy Stokes hayatında maceraya, temasa ve cinselliğe ihtiyaç duyan, emekli, dul bir öğretmendir. Eski eşi Robert ona güzel bir ev ve aile sağlamış olsa da hiçbir zaman iyi bir seks hayatları olmamıştır. Robert artık hayatta olmadığı için Nancy daha önce keşfedemediği cinselliğini farklı bir şekilde tekrar deneyimlemek için bir plan yapar. Şehir dışında isimsiz bir otelde Leo Grande ile buluştuğunda, Leo fotoğraftakinden bile iyi görünüyordur. Üstelik Nancy, aralarında gelişecek sohbetten etkilenmeyi de hiç beklememiştir. Artan özgüveni sayesinde Nancy rahatlamaya başlar. Üç randevu boyunca, güç dinamikleri değişir ve maskeleri kalkmaya başlar.

http://www.baskasinema.com/filmler/good-luck-to-you-leo-grande/

ETKİNLİK

sanat-atolye-02.jpg

MÜZE GAZHANE'DEN HER YAŞTAN KATILIMCIYA AÇIK ETKİNLİKLER...

Katılımın ücretsiz olduğu 'Resim Temelli Sanatla Temas Atölyesi'ne her yaştan kişi katılabilir. Mimari açıdan oldukça etkileyici bir mekan olan Müze Gazhane, kütüphanesi, kafesi ve türlü etkinliğe ev sahipliği yapan salonlarıyla son zamanlarda İstanbul'un kültür sanat dünyasına büyük katkı sunuyor.

Yer: Kadıköy, Müze Gazhane binası.

Tarih: 21 Ekim 14.00-17.00

Öne Çıkanlar