Hollywood'da video oyunu seslendirme ve hareket yakalama sanatçıları greve gidebilir

Hollywood'da video oyunu seslendirme ve hareket yakalama sanatçıları greve gidebilir
Yayınlanma:
A+ A-
Hollywood'da senarist ve oyuncuların sürdürdüğü grevde, senaristler ile ön anlaşmaya varılmasının ardından video oyunu seslendirme ve hareket yakalama sanatçıları da video oyunu şirketleriyle müzakerelere başlaması için sendikaya grev yetkisi verdi.

Artı Gerçek - Video oyunu seslendirme ve hareket yakalama sanatçıları, işverenle yaptıkları iş sözleşmesi müzakerelerinden sonuç alamamaları halinde, kendilerini temsil eden sendikaya grev yetkisi vermek için oy kullandı. Bu yeni durum, Hollywood'da başka bir alanda, olası bir iş durdurma eylemi için zemin hazırladı.

SENDİKA, OYUN ŞİRKETLERİ İLE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLIYOR

Pazartesi günü oy verme işleminin sona ermesinin ardından SAG-AFTRA sendikası, oy kullananların %98,32'sinin grev yetkisi lehinde oy kullandığını açıkladı. Sendikanın Salı günü oyun şirketleriyle sözleşme görüşmelerine başlaması planlanıyor.

Temmuz ayında, Amerikan Yazarlar Birliği'nin (WGA) 2 Mayıs'ta başlattığı greve katılarak 63 yıl sonra ilk kez yazarların ve senaristlerin birlikte iş bıraktığı tarihi Hollywood grevini başlatan oyuncu sendikası olan SAG-AFTRA'nın, video oyuncularını kapsayan sözleşmesi geçen yıl kasım ayında dolmuştu. Sendika, sözleşme süresi dolmasına rağmen büyük video oyunu şirketleri ile müzakereleri sürdürdüğü için aylık olarak uzatılmıştı.

ÜCRET ARTIŞI, TEDAVİ VE MOLA HAKKI, YAPAY ZEKAYA KARŞI KORUMA TEMEL TALEPLER ARASINDA

Müzakereler kapsamında, SAG-AFTRA için en acil konular daha yüksek ücret, hareket yakalama sanatçıları için tıbbi tedavi, mola hakkı ve yapay zekaya (AI) karşı koruma.

'SEKTÖRÜMÜZ İÇİN DÖNÜM NOKTASI'

"Horizon Zero Dawn" video oyunu seslendirme sanatçısı Ashly Burch, Reuters'e verdiği demeçte "Bu sektörümüz için bir dönüm noktası. Özellikle yapay zeka konusunda, çünkü şu anda herhangi bir koruma yok. Dolayısıyla, bir kişinin bir sözleşme imzalaması ve sesinin ya da hareketinin hakkını elinden alma ihtimali her zaman vardır" dedi.

SAG-AFTRA, profesyonel olarak video oyunu oynayanların ücretlerinin enflasyona ayak uyduramadığını söyleyerek bu oyuncular için ücret artışı ve oyun yapımcılarının karakterlerin hareketlerini yaratmalarına yardımcı olmak için deri ve kıyafet üzerine işaretleyiciler ya da sensörler takan hareket yakalama oyuncuları için daha fazla koruma talep ediyor.

SAG-AFTRA web sitesinde yaptığı açıklamada, sendikanın "kamera önündeki sanatçıların, kamera arkasındaki sanatçıların sahip olduğu saat başı beş dakikalık dinlenme süresine sahip olmasını" istediğini belirtti.

OYUN ŞİRKETLERİ: İYİ NİYETLE MÜZAKERE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Sendika, aralarında Activision Blizzard (ATVI.O), Electronic Arts (EA.O), Epic Games, Formosa Interactive ve diğerlerinin de bulunduğu büyük video oyun şirketleriyle müzakerelerde bulunacak.

Audrey Cooling, grev yetki oylaması sonuçlarının ardından video oyun şirketleri adına Pazartesi günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"SAG-AFTRA tarafından temsil edilen sanatçıların video oyunlarındaki önemli katkılarını yansıtan bir anlaşmaya varmak için iyi niyetle müzakere etmeye devam edeceğiz. Tekliflerin yarısından fazlası üzerinde geçici anlaşmalara vardık ve pazarlıkta bir çözüm bulabileceğimiz konusunda iyimseriz." (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar