ABD'de Hollywood anketi: Halkın yarısı grevi destekliyor

ABD'de Hollywood anketi: Halkın yarısı grevi destekliyor
Associated Press, NORC Halkla İlişkiler Merkezi ile birlikte yaptığı bir anket ile ABD'de halkın Hollywood grevine desteğini ölçtü. 1146 kişiyle yapılan ankette katılımcıların yarısı grevi desteklediğini belirtti.

Artı Gerçek - Hollywood'da senaristlerin ve oyuncuların; çalışma koşullarının iyileştirilmesi, Netflix, Paramount, Disney gibi büyük şirketlerin kârlarının adil paylaşımı ve sektörde yapay zeka kullanımının sınırlandırılması gibi taleplerle başlattığı tarihi grev devam ederken, Associated Press'in (AP) NORC Halkla İlişkiler Merkezi ile ortaklaşa yaptığı bir kamuoyu araştırmasında, ABD vatandaşlarının, oyuncu ve senaristlerin grevine dair bakış açısı değerlendirildi.

HALKIN YARISI GREVİ DESTEKLİYOR

7-11 Eylül tarihlerinde 1146 kişi ile yapılan ankette katılımcıların yüzde 50'si greve sahip çıkarken, yüzde 40'ı olayla ilgilenmediğini ve yaklaşık yüzde 10'u ise grevi desteklemediğini belirtti. Anket, greve desteği siyasi partilerin seçmen tabanları bağlamında da ölçtü.

SİYASİ PARTİLERİN SEÇMEN TABANLARININ DESTEĞİ DE ÖLÇÜLDÜ

Ankete göre, Demokratların yüzde 70'inin greve sempati duyduğu ölçülürken, Cumhuriyetçilerin ise yaklaşık yüzde 40'ının sempati duyduğu belirlendi.

NE OLMUŞTU?

Hollywood'da senaristleri temsilen Amerikan Yazarlar Birliği'nin (WGA) geçtiğimiz mayıs ayında başlattığı greve, ABD'nin en büyük oyuncu sendikası SAG-AFTRA'nın da katılmasıyla birlikte 63 yıl sonra ilk kez senaristler ve oyuncuların aynı anda grevde olduğu tarihi bir süreç yaşanıyor.

Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ile Amerikan Televizyon, Radyo Sanatçılarının (AFTRA) internet sitesinde yayımlanan ortak mesajda, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile sanatçıların, maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi konusunda yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalması nedeniyle grev kararı verilmesi için adım atıldığı duyurulmuştu.

Sendikaların, televizyon yapımcısı şirketlerle yaptıkları müzakerelerden sonuç alamamaları nedeniyle 15 Temmuz'da Los Angeles şehrinde greve başlattıklarını duyurmuştu. Amerikan Senaristler Birliği (WGA) de yıllık dizi ve film üretiminde hızlı artışın yaşandığı son yıllarda daha zor şartlar altında çalıştıkları ve bunun karşılığında daha az ücret aldıkları gerekçesiyle 2 Mayıs'ta greve gidildiğini açıklamış, daha sonra 2 grev birleştirilmişti.

Senaristler, en son 2007'de greve gitmiş ve çalışanların 100 günlük iş bırakmaları yaklaşık 2 milyar dolar zarara yol açmıştı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar