Son filmi Hollywood grevinden muaftı: Viola Davis çekimlere devam etmeyi reddetti

Son filmi Hollywood grevinden muaftı: Viola Davis çekimlere devam etmeyi reddetti
ABD'li oyuncu Viola Davis, başrolünde yer aldığı son filmi G20, sendika onaylı bir muafiyet durumundan yararlanmasına rağmen filmin çekimlerine devam etmeyi grevler nedeniyle reddetti. Davis, "Ben ve diğer aktörler sendikalarla dayanışma içindeyiz" dedi.

Artı Gerçek - Hollywood'da senaristlerin ve oyuncuların örgütlediği greve, Hollywood oyuncusu Viola Davis'den de destek geldi. Yer aldığı son yapım, sendika tarafından çekimlerine devam etmek üzere onay almasına rağmen Davis, grev devam ederken çekimlere devam etmenin "uygun olmayacağını" söyledi.

GREV BOYUNCA ÇEKİMLERE VE TANITIMLARA DEVAM ETMEK YASAK

Hollywood'da senaristlerin başlattığı greve oyuncuların da katılmasıyla devam eden süreçte, oyuncuları ve yazarları temsilen grevi kararı alan iki büyük sendika Amerikan Yazarlar Birliği (WGA) ve SAGA-AFTRA'nın, grev süresinde üyelerinin sektörde devam eden yapımlarda çalışması, tanıtımlara ve galalara katılması belli muafiyet durumları haricinde yasaklandı.

'GREV SIRASINDA ÇEKİM YAPMANIN UYGUN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM'

Viola Davis, yapımın gerçekleşmesini sağlayacak bir SAG-AFTRA feragatnamesi almasına rağmen, oyuncuların talepleri karşılanana kadar yeni filmi 'G20' nin çekimlerine başlamayacak.

Ünlü oyuncu Deadline'a yaptığı açıklamada, kendisinin ve filmin yapımcılığını üstelenen JuVee Productions'taki ortaklarının filmin hazırlıklarını durdurma kararıyla ilgili şunları söyledi:

"Bu filmi seviyorum, ancak bu yapımın grev sırasında devam etmesinin uygun olacağını düşünmüyorum ...Projedeki yapımcıların bu karara katılmasını takdir ediyorum. Yapım şirketimiz JuVee prodüksiyon, ben ve diğer aktörler, SAG/AFTRA ve WGA ile dayanışma içindeyiz.”

SENDİKA BAĞIMSIZ STÜDYOLARA ÇEKİMLER İÇİN MUAFİYET SAĞLIYOR

Davis son filmi 'G20'de, "teröristlerle" uğraşmak zorunda kalan bir Amerikan başkanını canlandırıyor.

Patricia Riggen'in reji koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu Noah ve Logan Miller kaleme alacak. Dağıtımı Amazon Studios'un üstlendiği yapım, Hollywood tekellerinden bağımsız bir stüdyo olan MRC tarafından yürütüldüğü için sendikadan feragatname almıştı.

Davis, grev sırasında sendika onaylı olmasına rağmen, devam eden projede çalışmayı reddeden ilk büyük aktörlerden biri oldu. Tüm büyük stüdyoların yapımları dururken, 100'den fazla bağımsız film de çekime devam etmelerine izin veren feragatnameler aldı.

Filmlerin söz konusu koşullar karşılığında tanınan muafiyetten yararlanabilmeleri için gerçekten bağımsız olmaları ve Alliance of Motion Picture and Television Producers'ı oluşturan 350 yapım kuruluşuyla herhangi bir bağları olmaması gerekiyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar