İBB, Fatih Sultan Mehmet madalyonunu satın aldı, İstanbul'a getiriyor

İBB, Fatih Sultan Mehmet madalyonunu satın aldı, İstanbul'a getiriyor
Yayınlanma:
A+ A-
İBB, Costanza de Ferrara’ın 1481’de yaptığı Fatih Sultan Mehmet madalyonunu satın aldı. Eser, İstanbul'a geri getiriliyor. İBB daha önce Bellini'nin atölyesinde yapılan Fatih Sultan Mehmet portresini de satın almıştı.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İtalyan ressam Bellini'nin atölyesinde yapılan Fatih Sultan Mehmet portresinin ardından bu kez de Ferrera tarafından yapılan madalyonu İstanbul'a geri getiriyor. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, madalyon elindeyken çektirdiği pozu sosyal medya hesabından paylaşarak, teslim aldıklarını açıkladı. İçişleri Bakanlığı, 9 milyon 349 bin 767 TL bedelli Fatih Sultan Mehmet tablosu ile ilgili inceleme başlatmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, haberi Twitter'dan duyurarak ilk olarak şunları yazdı: "10 defa soruşturmadan geçtiğimiz Fatih S. Mehmet tablosunu soruşturmaya devam ede dursunlar, Bellini, Ferrara, Giovanni’in yaptığı 3 madalyonu ve portresi Victoria and Albert Museum’da baş köşede sergileniyor. Biz Ferrara madalyonunu da İstanbulumuza getirmek üzere Londra’dayız."

Polat şöyle devam etti:

"Kültür ve tarih hamasetle değil emekle korunur, uluslar arası ilişkilerle ayağa kalkar. Fatih’in yaşarken poz vererek yaptırdığı Costanza de Ferrara’ın 1481’de yaptığı Fatih Sultan Mehmet madalyonu yüzyıllar sonra yeniden bizim, hepimizin, İstanbulun. Hayırlı olsun…"

Polat madalyonu teslim aldıktan sonra da, "Teslim aldık, İstanbul’a getiriyoruz…542 yıl önce Fatih Sultan Mehmet’in poz vererek yaptırdığı Costanzo da Ferrara madalyonu artık İBB’nin dolayısı ile tüm Türkiye’nin, hepimizin… Güzelliklerde birleşen ülkemize hayırlı olsun" diye yazdı.

NE OLMUŞTU?

İBB'nin İstanbul'a kazandırdığı İtalyan ressam Gentile Bellini'ye ait orijinal Fatih Sultan Mehmet tablosu ile ilgili iki yıl sonra ikinci kez inceleme başlatıldı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği “bilgi-belge” talebi ile 27 Aralık 2022 tarihinde İBB Başkanlığı'na yazı gönderdi.

İçişleri Bakanlığı'nın 25 Ekim 2022 tarihli onayı ve Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın 26 Ekim 2022 tarihli görev emri uyarınca yürütülen ön incelemeye esas olmak üzere bir dizi bilgi ve belge istendi. İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 22. Maddesi'nin “b” bendine göre yapılan 9 milyon 349 bin 767 TL bedelli “Fatih Sultan Mehmet'in tarihi tablosunun satın alımı” işi dosyasının, satın alma öncesinde, sırasında ve sonrasında ilgili mevzuat gereğince yapılan işlemler ile ödeme işlemlerini de kapsayacak şekilde eksiksiz olarak hazırlanarak en geç 4 Ocak 2023 tarihine kadar müfettişliğin İBB'nin Bakırköy'deki ek binasında bulunan çalışma odasına gönderilmesi istendi.

İncelemeyi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun daha önce AKP'den milletvekili adayı olması nedeniyle tepki gösterdiği mülkiye başmüfettişi Arif Yıldırım ve mülkiye müfettişi Hayati Taşdan yürütüyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar